Izveidota jauna dabas tūrismam un izglītībai veltīta vietne www.tiekamiesdaba.lv
Lai padarītu pārskatāmāku un ērtāk pieejamu informāciju par dabas tūrisma objektiem Latvijas aizsargājamās dabas teritorijās un dabas izglītības iespējām, Dabas aizsardzības pārvalde (pārvalde) attīsta jaunu tīmekļa vietni www.tiekamiesdaba.lv.
Līdzīgi kā pārvaldes mobilā lietotne “Dabas tūrisms”, jaunā tīmekļvietne sniedz iespēju īsā laikā saplānot dienu skaistai pastaigai vai izbraucienam dabā. Vietnē patlaban ir vairāk nekā 600 dažādu dabas tūrisma galamērķu – dabas takas, dažādi apskates objekti, laivošanas maršruti un putnu vērošanas punkti visā Latvijas teritorijā.
“Pandēmijas raisītie ierobežojumi ļoti veicināja cilvēku vēlmi atrasties dabā, apmeklēt dažādus dabas tūrisma objektus, līdz ar to arī palielinājās nepieciešamība pēc kvalitatīvas un ērti atrodamas informācijas. Redzot, ka liela daļa cilvēku labprātāk izmanto interneta resursus, nevis viedierīču lietotnes, lēmām par šādas dabas tūrismam un dabas izglītībai veltītas tīmekļa vietnes izveidošanu,” atzīst Elīna Ezeriņa, pārvaldes Komunikācijas un dabas izglītības nodaļas vadītāja.
Kā liecina pārvaldes veiktais apmeklētāju monitorings īpaši aizsargājamajās dabas teritorijās, apmeklējumu skaits 2021. gadā, salīdzinot ar 2020. gadu, ir ievērojami pieaudzis, dažviet pat teju uz pusi. Turklāt izteiktāks apmeklējumu skaita pieaugums bijis mazāk zināmās dabas takās, nevis populārākajos objektos. Tā, piemēram, Lielā Ķemeru tīreļa laipā Ķemeru Nacionālajā parkā 2021. gadā apmeklējumu bijis aptuveni par 10% vairāk nekā 2020. gadā, savukārt, Dumbrāja laipā pie Meža mājas apmeklējumu skaita pieaugums pērn sasniedzis pat 45%, salīdzinot ar 2020. gadu. Līdzīgas tendences vērojamas arī citos Latvijas reģionos.
Vietnes www.tiekamiesdaba.lv dabas tūrisma saturs sakārtots 10 dažādās kategorijās latviešu, angļu un krievu valodā un skatāms gan kartes, gan saraksta skatā ar dažādām satura filtrēšanas iespējām. Tāpat vietnē apkopoti apraksti par vairāk nekā 50 interesantākajām un pieejamākajām Latvijas īpaši aizsargājamām dabas teritorijām. Kopumā tas viss ļauj ērti izvēlēties sev piemērotāko veidu ceļošanai dabā un gūt zināmu priekšstatu par Latvijas dabas un kultūras vērtībām.
Atsevišķā sadaļā var iepazīties ar pārvaldes dabas izglītības centriem un dabas izziņas iespējām tajos. Vēl viena sadaļa veltīta iespējām iesaistīties darbos dabas labā – talkām, kampaņām dabas vērtību saglabāšanai un atjaunošanai.
Tāpat kā Rīga nav gatava, arī vietne attīstās un regulāri tiek papildināta ar jauniem dabas tūrisma objektu aprakstiem gan Latvijas īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, gan ārpus tām.