Atjaunota viena no vecākajām dabas takām Latvijā – Jēču dzirnavu taka

7. septembris, 2023

Cauri Naukšēnu un Rūjienas apvienībām Valmieras novadā vijas viena no vecākajām dabas takām Latvijā – Jēču dzirnavu taka. Dodoties cauri laukiem, mežiem, ganībām, klusām un savvaļām vietām, taka pārsteidz ar savu mežonīgumu, vienlaikus ļaujot izzināt un ieraudzīt virkni neparastu dabas un kultūrvēstures veidojumu, piemēram, Jēču bļodakmeni, Pugu akmeņu krāvumus, kas ir viena no      lielākajām akmens krāvumu konstrukcijām Latvijā, Garo kalnu, Kraujiņu milzakmeni, zāļu jeb zemo purvu, boreālo mežu, bebru paradīzi un dižkokus.

Šovasar veikti takas tīrīšanas un marķējuma atjaunošanas darbi. Tos Valmieras novada Tūrisma pārvalde īstenoja kopā ar šīs takas veidotāju Daini Ozolu, piesaistot arī Vidzemes Augstskolas Tūrisma un atpūtas programmas studentus.

Viens no takas posmiem ir ar zili baltu marķējumu (Jēči–Pugas, 2km), otrs posms ar sarkani baltu marķējumu (Jēči – Pugas – Grantiņi, 7 km). Abus maršruta posmus iespējams apvienot tā, lai maršruts būtu lokveida (Jēči–Pugas–Jēči, 7 km). Nepieciešamais laiks, lai izietu apļveida maršrutu, ir apmēram 3–5 h. Dodoties pa taku, aicinām vilkt ūdens necaurlaidīgus apavus. Agros pavasaros un lietainos laikapstākļos pārgājiens pa dabas taku var sagādāt kādu nelielu izaicinājumu pārvarēt šķēršļus (purvainas, slidenas vietas).

JĒČU DZIRNAVU TAKA

Dodoties pa taku, aicinām vilkt ūdens necaurlaidīgus apavus. Dažviet noderēs nūjas vai arī līdzsvara balsta zars, kas ierasti nolikti pie takas sākumpunktā esošā informācijas stenda. Agros pavasaros un lietainos laika apstākļos pārgājiens pa dabas taku var sagādāt kādu nelielu izaicinājumu pārvarēt šķēršļus (purvainas, slidenas vietas, vietām līdz 6 m augsti kāpumi un kritumi). Viens no takas posmiem ir marķēts ar zili baltu marķējumu (Jēči – Pugas, 2km), otrs posms ar sarkani baltu marķējumu (Jēči – Pugas – Grantiņi, 7 km). Abus maršruta posmus iespējams apvienot tā, lai maršruts būtu lokveida (Jēči-Pugas-Jēči, 7 km). Nepieciešamais laiks, lai izietu apļveida maršrutu ~ 3-5 h.

 

Avots: visit.valmiera.lv