Garo pārgājienu maršruts Latgalē “Ezertaka”

24. maijs, 2022

“Ezertaka” ir Latgales garās distances pārgājienu maršruts, kura trases kopgarums ir apmēram 1070 km. Ceļa segumu proporcija maršruta trasē – 59% grants seguma ceļi, 21% ir lauku, meža un pļavas ceļi un 20% ir asfalta seguma ceļi. Maršruts ir sadalīts 49 posmos, no kuriem 13 posmi ir garāki un to iziešana prasīs vairākas dienas. Ģeogrāfiski posmi tiek iedalīti pēc to atrašanās – Ziemeļlatgalē (9 posmi), Viduslatgalē (25 posmi) un Dienvidlatgalē/Sēlijā (15 posmi). Visus posmus var ērti apskatīt Google tiešsaistes kartē. Maršrutu var sākt un beigt no jebkura punkta.

Garo pārgājienu maršruts “Ezertaka” šobrīd ir izstrādes procesā. Lūdzam ņemt vērā, ka pašreiz ir nomarķēti ir 52% visa takas kopgaruma. Tomēr jau šobrīd entuziastiskākajiem gājējiem ir iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri dodas iepazīt “Ezertakas” maršrutu.

“Ezertakas” GPX fails ir pieejams šeit.

Kādēļ “Ezertaka” ir īpaša?

Maršruta trases shematiskais zīmējums veidots kā astotnieks jeb bezgalības zīme ar krustošanās vietu Rāznas ezera apkārtnē. Kopumā Ezertakas maršrutā ir sastopami 134 ezeri un citas ūdenstilpnes. Maršruts ietver vienu no dziļākajiem ezeriem Latvijā – Geraņimovas-Ildzas (46m), Lielā Gusena (38m) un Ormijas ezeri (43m) Krāslavas pusē, Riču (Latvijas pusē – 39,7m) un Sventes (38m) ezeri Augšdaugavas novadā. Arī Latvijas lielākie ezeri – Rāznas (pēc ūdens tilpuma) un Lubāns (pēc platības) iekļaujas “Ezertakā”.

Maršruts iet gar salām bagātāko Latvijas ezeru – Ežezeru. Latgales D-daļā, kur maršruta trase ved teju gar Baltkrievijas un Lietuvas robežu ir redzami trīs robežezeri: Riču, Sitas (LV/BY robeža) un Lielais Kumpotis (LV/LT robeža). Ejot vairākus posmus gar Latvijas-Baltkrievijas vai Krievijas robežu, iepriekš ir jāiegūst pierobežas joslas caurlaide, to var pieteikt elektroniski, izmantojot portālu latvija.lv/lv/Epakalpojumi. Kājāmgājējiem vasarā būs iespēja veldzēties vienos no dzidrākajiem Latvijas ezeriem – Sventes (caurredzamība 7,5m) un Medumu ezeros (5,2m) Augšdaugavas novadā.