Iepazīsti Latviju tuvāk ar Bānīti un velo!

11. aprīlis, 2024

Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienu Bānīša zemē – Gulbenes un Alūksnes novados – 4.maijā atzīmēs azartiski, izzinoši un svinīgi jeb kā saka vietējie – ar pilnu tvaiku.

Šajā dienā ikviens velodraugs varēs pārbaudīt savus spēkus, sacenšoties ar Gulbenes-Alūksnes bānīti sacensībās “Bānīša kauss 2024 – Apsteidz tvaiku!” vai doties ģimeniskā velo tūrē “Zudušais un atklātais Bānīša ceļā”, bet garo distanču cienītāji varēs piedalīties pārgājienā gar Bānīša sliedēm visas līnijas Gulbene-Alūksne garumā. Pavasarīgas ainavas būs iespējams izbaudīt, arī braucot ar Bānīti tvaika lokomotīves sezonas atklāšanas reisā un piedaloties Bānīša zemes zīmola prezentācijas aktivitātēs Gulbenes un Alūksnes dzelzceļa stacijās.

Pārgājiens, kura laikā tiks veikti 33 kilometri gar bānīša sliedēm, šogad notiks jau sesto gadu pēc kārtas  un tajā aicināts doties ikviens interesents, startējot no Gulbenes dzelzceļa stacijas plkst. 7:50.

Svētku aktivitātes Gulbenes dzelzceļa stacijas apkārtnē iesāksies plkst. 10:00 ar Bānīša zemes karoga pacelšanu un pirmās marķējuma zīmes svinīgu atklāšanu pie Bānīša depo. Ar šādām zīmēm tiks marķētas gan apskates vietas, gan tūrisma objekti Bānīša zemē, kas būs kā atpazīstamības zīme un ikvienam palīdzēs orientēties.

Vienas no svarīgākajām šīs dienas aktivitātēm būs velosacensības “Bānīša kauss 2024 – Apsteidz tvaiku!”. Ar tām tiks popularizēts gan unikālais industriālais mantojums – Gulbenes-Alūksnes bānītis un 33 kilometrus garā vēsturiskā šaursliežu dzelzceļa līnija starp Gulbeni un Alūksni, gan arī aktīvs, veselīgs dzīvesveids un velosipēds kā videi draudzīgs transportlīdzeklis.

Sacensību laikā reizē ar tvaika lokomotīvi “Ferdinands” plkst. 13.00 no Gulbenes ceļā dosies velosacensību dalībnieki, finišējot Alūksnē. Šogad tiks veidota jauna trase, taču tā joprojām vedīs pa lauku ceļiem, kas atrodas netālu no Bānīša sliežu ceļiem.

Sacensībās aicināts piedalīties ikviens interesents – profesionāli sportisti, amatieri, aktīvas ģimenes un uzņēmumu un iestāžu kolektīvi no visas Latvijas. Īpašas sacensības paredzētas arī bērniem un pusaudžiem Gulbenes dzelzceļa stacijas apkārtnē un Emzes parkā pirms galveno sacensību starta jau no plkst. 11:00. Galvenajā distancē “Bānīša kauss 2024 – Apsteidz tvaiku!” aicināti startēt dalībnieki, sākot no 14 gadiem un līdz pat sirmam vecumam. Sacensības vadīs satiksmes drošības eksperts un televīzijas personība Pauls Timrots. Lai sacensības būtu vēl aizraujošākas, rezultāti tiks vērtēti gan individuāli, gan komandām. Sacensību dalībniekiem un viņu līdzjutējiem garantēta aizraujoši pavadīta diena un pozitīvas emocijas. Uzvarētāji saņems vērtīgas balvas.

Sacensību nolikums atrodams mājaslapā www.velorits.lv, kur būs iespējams arī reģistrēties sacensībām līdz 1.maija plkst. 23:59. Reģistrācija būs pieejama arī 4.maijā līdz plkst. 12:30.

Nesteidzīgie velo braucēji jau no plkst. 11:30 Alūksnē varēs doties velotūrē ģimenēm “Zudušais un atklātais Bānīša ceļā” kopā ar gidi Santu Paegli. Maršruts vedīs pa dažādiem apskates pieturas punktiem, atklājot skaistākās ainavas un ļaujot uzzināt daudz interesantus faktus par zudušo dzelzceļa līniju Alūksne – Alsviķi. Velotūres starts un finišs būs pie Alūksnes Bānīša stacijas.

No plkst. 13:00 līdz 16:00 ikviens interesents Alūksnes Bānīša stacijas kvartālā varēs piedalīties  dažādās Bānīša zemes zīmola iepazīšanas aktivitātes ar dzelzceļa kvartāla iepazīšanu, līdzjušanu velosacensību finišētājiem un pārgājiena dalībnieku sagaidīšanu. Ikviens varēs  arī izmantot unikālu iespēju kļūt par daļu no Bānīša zemes zīmola atklāšanas lielfoto un apsveikt velosacensību “Bānīša kauss 2024 – Apsteidz tvaiku” uzvarētājus apbalvošanas ceremonijā plkst. 15:50. No plkst. 16:00 visus priecēs grupas “Putukvass” sveiciens, bet dienas noslēgumā varēs ļauties Bingo vakaram  Alūksnes alus brūzī Biznesa stacijā.