MEŽTAKA. Cauri Latvijas un Igaunijas mežiem ~1060 km pārgājienu maršruts no Rīgas līdz Tallinai!

4. jūnijs, 2020

Kas ir Mežtaka? MEŽTAKA ir garās distances pārgājienu maršruts no Rīgas līdz Tallinai cauri abu valstu mežainākajām teritorijām un trīs nacionālajiem parkiem. Mežtaka ir sadalīta 50 vienas vai divu dienu pārgājiena posmos, kur katrs posms ir ~ 20 km garš. Pārgājienam iespējams izvēlēties jebkuru posmu. Dažādiem maršruta posmiem ir atšķirīgas grūtības pakāpes, tādēļ katrs var izvēlēties sev piemērotāko. MEŽTAKA iekļausies starptautiskā Eiropas garo distanču pārgājienu maršrutā E11.

Maršruts ir paredzēts plašai mērķauditorijai: aktīviem tūristiem, ģimenēm ar bērniem, dabas vērotājiem, vēstures entuziastiem, tāpat arī vietējiem un ārvalstu tūristiem. Lai spētu piedāvāt mērķauditorijai atbilstošus pakalpojumus, strādājam, lai piesaistītu uzņēmējus Latvijā un Igaunijā: naktsmītņu un ēdināšanas pakalpojumu sniedzējus, tūrisma gidus, vietējo produktu ražotājus un citus.

mežtaka

Mežtaka ir Eiropas garās distances pārgājienu maršruta E11 daļa. E11 maršruts ir šāds: Scheveningen (NL) – Osnabrück (D) – Potsdam (D) – Poznan (PL) – Ogrodniki (PL) – Kauņa (LT) – Rīga (LV) – Tallina (EE).

Nosaukums Latvijā: Mežtaka, Igaunijā: Metsa matkarada

Starts: Rīgas Rātslaukums Latvijā

Finišs: Tallinas osta Igaunijā. Maršruts ir veicams abos virzienos, un Tallina var būt starta punkts.

Divas galvaspilsētas, kuru vecpilsētām ir piešķirts UNESCO statuss: Rīga, Tallina

Garums: ~ 1060 km (~ 1,3 milj. soļu), t.sk.: Latvijā – 335 km, Igaunijā – 725 km

Mežtaka Latvijā šķērso Gaujas Nacionālo parku, Ziemeļgaujas un Veclaicenes aizsargājamo ainavu apvidu. Igaunijā tā izved cauri Hānjas augstienei, Setu zemei (Setomā) un gar Peipusa ezera rietumu krastu nonāk Ziemeļigaunijā, kur Somu līča krastā pagriežas uz rietumiem. Tālāk tā izlokās pa Ziemeļigaunijas piekrastes un Lahemā Nacionālā parka daudzajām pussalām, līdz nonāk Tallinā.

Maršruta gaita:

  • Latvijā: Rīga – Vangaži – Sigulda – Līgatne – Cēsis – Valmiera – Strenči – Gaujiena – Trapene – Ape – Korneti;
  • Igaunijā: Hānja (Haanja) – Vanavastselīna (Vana-Vastseliina) – Verska (Värska) – Repina (Räpina) – Kallaste – Mustvē (Mustvee) – Kauksi – Toila – Kunda – Loksa – Mārdu (Maardu) – Tallina.

Veikšanai nepieciešamais laiks: ~ 50–60 dienas

Apskatāmi > 400 dabas, vēstures un kultūras objektu un pieminekļu. Maršruts šķērso vēsturiskās lībiešu un setu teritorijas.

MEŽTAKA iekļauj visus Baltijas valstīm raksturīgākos mežu tipus un savvaļas dabas elementus – augus, zvērus, sēnes, u.c. To varēs iet dažādos gadalaikos. MEŽTAKA tevi izved no pilsētas steigas tur, kur ir miers. Kur vari pabūt vienatnē ar sevi, ieelpojot priežu sila veldzējošo gaisu, atlaisties saules sasildītās sūnās un neko nedomāt. Mežtakā vari doties ar sēņu grozu vai savu putnu vērotāja pierakstu kladi. Vari sastapt sev līdzīgos – ar mugursomu plecos un karti rokā, izaicinot savus spēkus stāvās gravu nogāžu takās. Uzkāpjot skatu tornī, tu dažkārt redzēsi tikai lielu meža zaļumu līdz pat apvārsnim, taču zini – Mežtaka ir tur, tā droši tevi izvedīs cauri mežam, pa lauku ceļiem cauri maziem ciemiem, brīžiem iegriežoties arī pilsētās.

2019. gada vasarā MEŽTAKA tika apsekota dabā. Šobrīd ir izveidots maršruts, apzināti apskates objekti, naktsmītnes, ēdināšanas vietas, veikali, u.c. praktiska informācija. Ir izveidota MEŽTAKAS brošūra ar pamata informāciju par taku: https://www.celotajs.lv/lv/p/files/foresttrail_brochure

mežtaka latvijā

PROJEKTA IEGUVUMI

  • Marķēta taka dažādām grūtības pakāpēm,
  • Takas kopējais garums ~1060km, sadalīta ~20km posmos,
  • Praktiskā informācija par naktsmītnēm, ēdināšanas iestādēm un transporta pakalpojumiem maršrutā,
  • Informācijas par vietām, kuras vērts redzēt takas maršrutā,
  • Īss apraksts par mežiem takas maršrutā,
  • Ceļvedis un online informācija par maršrutu,
  • Cita tūrisma informācija.

LASĪT VAIRĀK