Eiropas Savienība daļēji atver ārējās robežas

1. jūlijs, 2020

Eiropas Savienība no trešdienas, 1. jūlija, atvērs savas ārējās robežas ceļotājiem no 14 valstīm. To vidū nebūs ASV, kur joprojām ir augsti koronavīrusa Covid-19 inficēšanās rādītāji. Par tā saucamo “drošo valstu” sarakstu pēc ilgstošām diskusijām vienojās bloka dalībvalstis. Sarakstu pārskatīs ik pēc divām nedēļām.

No 1. jūlija Eiropas Savienībā (ES) varēs ieceļot Alžīrijas, Austrālijas, Kanādas, Gruzijas, Japānas, Melnkalnes, Marokas, Jaunzēlandes, Ruandas, Serbijas, Dienvidkorejas, Taizemes, Tunisijas un Urugvajas pilsoņi.

ES “drošo valstu” sarakstā iekļaus arī Ķīnu, ja Pekina atcels savā valstī spēkā esošo ES dalībvalstu pilsoņu ieceļošanas aizliegumu.

Sarakstā iekļāva valstis, kurās Covid-19 epidemioloģiskā situācija ir tāda pati vai labāka nekā vidēji ES. Galvenais kritērijs bija ne vairāk kā 16 inficēto uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju pēdējo divu nedēļu laikā.

Šī iemesla dēļ sarakstā nav atrodamas ASV, Brazīlija, Krievija un Indija.

Izmaiņas sarakstā būs atkarīgas no epidemioloģiskajām izmaiņām sarakstā pašreiz iekļautajās valstīs un arī neiekļautajās valstīs.

Taču “drošo valstu” saraksts nav juridiski saistošs, tāpēc ES dalībvalstis pašas drīkstēs izlemt, kuru trešo valstu pilsoņiem atvērt savas robežas.