10 neparasti apskates objekti IGAUNIJĀ

27. oktobris, 2022

Varbūt jūs jau esat dzirdējuši par noslēpumainu stāstu apvītām vietām, kā piemēram, applūdušo Rummu Karjeru, pamesto Patares cietuma cietoksni vai dīvaino Kaali meteorītu krāteri. Šie ir tikai aisberga redzamā daļa, kad runājam par nepārastajām un noslēpumainajām Igaunijas vietām. Piedāvājām noslēpumainākās Igaunijas apskates vietas piedzīvojumu meklētājiem, kas vēlas izpētīt mazāk zināmo un plašākai publikas acij neredzamo Igaunijas dabas un kultūrvēsturisko objektu apkopojumu. Iegūstiet citādu skatījumu uz igauņu kultūru un vēsturi!

Pirts apmeklējums tradicionālajā Mooskas Vana-Veromā dūmu pirtī

Võru maakond, Haanja küla

Vana-Veromā dūmu pirts ieražas ir radušas nozīmīgu vietu UNESCO garīgā kultūras mantojuma sarakstā. Pēc kārtīgām ieražām pirtī iešana ilgst vismaz 3 stundas. Mooskas saimniecības dūmu pirts ir paredzēta apmēram 10 personām. Blīvo koka degšanas smaržu papilduna pirtī kūpinātas gaļas smarža, bērza slotiņas un pirts medus smaržas. Pirts atrodas pie dīķa, kur ziemas periodā var norūdīt sevi āliņģī. Kurināšanas reizes cenā ir ietvertas divas pirts slotiņas, amatnieku pagatavotas ziepes, pirts medus un augu tēja. Par papildu samaksu var pasūtīt kadiķu slotiņu, pirts dvieli, pirts cepurīti, pirts peldmēteli, mājas alu utt.

Ceļojums Paldiski pilsētas vēsturē

Visā Igaunijā

Paldiski pilsētas un Pakri pussalas aizraujošā vēsture un interesantā daba piedāvā daudz pārsteigumu: Pētera I cietoksnis, Muula kalni, bāka, A. Adamsona Ateljē muzejs, Lētses (Leetse) muiža, Paldiski Sv. Nikolaja baznīca, Sv. Georga baznīca, Paldiski jūras skola un glints.  Turklāt vēl bagāts mantojumu klāsts no militārajiem laikiem, kad parastie cilvēks šeit nokļūt nevarēja. Tikai militāras personas. Programma atbilstoši Jūsu vēlmēm! Ilgums līdz divām stundām. Ekskursija ar autobusu maksimāli 56, kājām 10-25 cilvēki. Ekskursija igauņu valodā ir 45 eiro. Aizraujoša informācija: Paldiski pēc savas platības pēc Tallinas ir otrā lielākā pilsēta, papildus pilsētai aptverot arī pussalu.

Meža skaņu megafoni Veru apriņķī

Võru maakond, Pähni küla

Vēlaties klausīties meža skaņas vai klusumā skaidrāk dzirdēt savas domas? Nāciet un apciemojiet Veru apriņķi, RMK Pähni Dabas centra eglaini, kur atradīsiet meža skaņu megafonus – trīs milzīgus gaiša koka ruporus jeb Ruup, kuru diametrs ir trīs metri Ruup aicina klausīties meža skaņas un ceļotājiem piedāvā iespēju atpūtināt gan kājas, gan muguru, gan arī atsvaidzināt domas. Tur jūs varat sēdēt, gulēt, domāt, klausīties. Jūs varat izvēlēties mazu vai lielu redzeslauku – atkarīgs no tā, kādā virzienā no Ruup virzīsiet savu skatienu. Ruup ir atvērta bibliotēka, kur ir tikai viena grāmata – daba.

Kirnas muiža

Järva maakond, Kirna küla

Kirnas muiža un parks tiek uzskatīti par vienām no piecām varenākajām vietām pasaulē. Kad Kirnā tika uzbūvēta reprezentatīva  balta akmens muižas ēka, tā no kalna virsotnes bija redzama tālu. Diemžēl no šīs kādreizējās godības vairs daudz nav palicis pāri, taču pamazām muiža kļūst arvien lepnāka, kā arī viesiem viena pēc otras tiek atvērtas jaunas telpas. Muižā atrodas dabas ārstniecības un dziedniecības centrs. Liels uzsvars tiek likts uz garīgo veselību. Muižā notiek dažādas lekcijas, darbnīcas, koncerti, salonu vakari un izstādes. Kirna ir vieta, kur ikviens cilvēks vienmēr tiek laipni gaidīts, apkalpots un mīlēts.

Krēnholmas reģions un Krēnholmas manufaktūra

Ida-Viru maakond, Narva

Narvas upes augštecē,atrodas ūdenskritums tieši pilsētas piekājē. Kādreiz šis bija viens no ūdeņiem bagātākajiem ūdenskritumiem Eiropā, bet tagad ūdenskrituma kāpes lielākoties ir sausas, vien plūdu laikā tās pārklājas ar ūdeni. Netālu atrodas Krēnholmas sala. Pie ūdenskrituma 19. gadsimtā tika uzbūvēta slavenā Krēnholmas manufaktūra, kas tajā laikā bija Krievijas impērijas lielākā fabrika. 1913. gadā šeit strādāja vairāk nekā desmit tūkstoši cilvēku. Rūpnīcas apkārtnē izveidojās kompakts rūpnieciskās arhitektūras komplekss, kurā ietilpa rūpnīca, slimnīca, strādnieku kazarmas, direktoru mājas, Krēnholmas parks. Ēkas ir celtas angļu stilā, no sarkaniem ķieģeļiem. Manufaktūras teritorija ir slēgta, bet svētdienās notiek ekskursijas gida pavadībā.

Piedzīvojumu centrs “Kiviõli”

 Ida-Viru maakond, Kiviõli linn

Piedzīvojumu centrs “Kiviõli” ir ierīkots pie Kivieli (Kiviõli) pilsētas ziemeļu robežas, uz veca izdedžu kalna. Kalns ir sadalīts divās daļās. Vienā kalna pusē atrodas slēpošanas nobraucienu kalns ar garākajiem nobraucieniem, interesantākais sniegadēļu parks un snowtube trase. Vasarās atpūtniekus gaida veselības trase, downhill un kalnu auto trases, kā arī 700 m garš zip nobrauciens. Kalna otrā pusē ir ierīkots Motocentrs, kur atrodas Igaunijā pirmā pasaules čempionāta etapa trase. Trases garums ir 1950 m, augstumu starpība 26 m. Blakus ir ierīkota plaša autostāvvieta sacensību dalībniekiem, motociklu mazgāšanas laukums, trases laistīšanas sistēma, zemtrases tuneļi un trases apgaismojums. Vasaras lielākais pasākums šeit ir Kiviõli Motofestivāls, kas ilgst divas dienas. Piedzīvojumu centrā “Kiviõli” nodarbes būs visai ģimenei!

Igaunijas Raktuvju muzejs

 Ida-Viru maakond, Kohtla-Nõmme alev

Vai vēlaties izbaudīt reālo kalnraču dzīvi? Tad Jums neatliek nekas cits, kā vien uzvilkt gumijas zābakus, pufaiku un paņemt rokā lukturīti. Jo, kur citur, kā pazemē varēsiet redzēt, dzirdēt, izgaršot un izjust tieši to, ko izjuta vīri, kuri vairāku desmitu gadu garumā ik dienas raktuvēs veica smagus darbus. Tagad ir atvērta arī Bagātināšanas fabrika, kas iepazīstinās jūs ar degslānekļa ceļu virs zemes, pastāstīs par enerģijas rašanos un par to, kas nākotnē gaidāms enerģētikas jomā. Ņemiet vērā! Biļešu pārdošana pazemes muzejā beidzas 2 stundas pirms muzeja slēgšanas, Bagātināšanas fabrikā – vienu stundu pirms slēgšanas.

Uhtjerves ezera senlejas raganu valsts

 Võru maakond, Uhtjärve küla

Ja vēlaties apmeklēt pasaulē mazāko un savdabīgāko valsti un nakšņot tajā, dodieties Uhtjerves ezera senlejas Raganu valstības virzienā. Mēs jūs iepazīstināsim ar raganu valstības valdījumu un pastāstīsim leģendas. Raganas virtuvē varēsiet nogaršot dažādus raganu ēdienus, iepriekš pasūtot. Aktīvu nodarbību brīvā laika pavadīšanai pietiks veselai dienai, taču unikālus sporta veidus – krēslu futbolu un slotas mešanu – jāizmēģina pilnīgi noteikti. Nakšņošanai pieejamas jaukas istabas, un tiem, kas vēlas ko nedaudz ekstrēmāku, nakšņošana mājiņās uz vistas kājas būs pietiekami aizraujoša. Papildus pēc iepriekšēja pasūtījuma piedāvājam izmantot arī kemperu stāvvietu un telšu zonu.

Reuges (Rõuge) skatu tornis “Pesapuu”

 Võru maakond, Tindi küla

Skatu torņa “Pesapuu” augstums ir 30 metri (augšējā skatu platforma atrodas 27 metru augstumā), bet pēc izskata skatu tornis atgādina koku ar diviem putnu būriem. Darba idejas autors ir arhitekts Karmo Tera (Karmo Tõra). Skatu torņa “Pesapuu” izskats ir aizraujošs ne tikai dienas laikā, bet arī naktī, kad tiek apgaismoti torņa stumbri, par skatu platformām izveidotie “putnu būri”, un torņa augšdaļā uzstādītā “zelta ola” ir izgaismota dažādās krāsās. ” Skatu torni “Pesapuu” var apmeklēt visu diennakti.

Rummu karjers

 Harju maakond, Rummu alevik

Rummu karjera kristāldzidrā gaiši zilā lagūna un tai blakus esošais pelnu kalns ir unikāla kombinācija, kā arī brīnišķīgs galamērķis vienas dienas atpūtai. Vasalemmas kaļķakmens un marmora ieguve Rummu karjerā sākās jau 1938. gadā, un par darbaspēku šeit tika izmantoti Murru cietuma ieslodzītie. No raktuves palikušajā daļā pamazām izveidojās pelnu kalns. Vienā brīdī  ieslodzīto darbs un darba organizācija tika pārtraukta, ūdens novadīšana tika pārtraukta un karjers nogrima. Zem ūdens palika rūpnieciskās ēkas, iekārtas un arī koki. To visu jūs uz vietas varat paši aplūkot! Piedalieties arī ekskursijā pa Rummu cietumu (bijušo Murru cietumu) gida pavadībā, kā arī baudiet izbraucienus ar SUP dēli vai niršanu zem ūdens!

 

Avots: visitestonia.com