airBaltic 2024. gada pirmajā ceturksnī guvusi rekordlielus ieņēmumus

22. maijs, 2024

Šodien investoru zvana laikā Latvijas lidsabiedrības airBaltic prezidents un izpilddirektors Martins Gauss kopā ar valdes locekļiem – finanšu direktoru Vitoldu Jakovļevu un operatīvās vadības direktoru Paulu Cālīti – iepazīstināja ar uzņēmuma 2024. gada pirmā ceturkšņa finanšu rezultātiem. Kopumā airBaltic ir saglabājusi spēcīgus biznesa un darbības rādītājus pēc 2023. gadā reģistrētajiem rekordaugstajiem rezultātiem.

Neauditētie finanšu rezultāti liecina, ka lidsabiedrības ieņēmumi pirmajā ceturksnī sasnieguši 132 miljonus eiro, kas ir par 27% vairāk salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn. Vienlaikus pārvadāto pasažieru skaits sasniedza vēl vienu vēsturiski augstāko rādītāju, tam salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn pieaugot par 20%. airBaltic pirmo ceturksni noslēdza ar EBITDAR (ieņēmumi pirms procentiem, nodokļiem, nolietojuma un amortizācijas) 17.1 miljonu eiro apmērā, kas ir par aptuveni 19,5 miljoniem eiro vairāk nekā pērnā gada pirmajos trīs mēnešos. Arī šī gada EBITDAR pozīcija pirmā ceturkšņa griezumā ir rekordaugsta.

airBaltic prezidents un izpilddirektors Martins Gauss (Martin Gauss): “Pašreizējie rezultāti liecina, ka šis bijis veiksmīgs ceturksnis, jo ir palielinājies lidojumu skaits, uzlabota darbība un īpaša uzmanība pievērsta klientu apkalpošanai. Šie uzlabojumi ir sekmīgi piesaistījuši vairāk pasažieru un uzlabojuši mūsu rezultātus. Taču, neraugoties uz to, lidsabiedrības finanšu rādītājos vērojami zaudējumi, kas galvenokārt saistīti ar sezonālām svārstībām un paredzamiem kapacitātes ierobežojumiem saistībā ar gaidāmo Pratt & Whitney dzinēju deficītu 2024. gadā. Tomēr tas neietekmē mūsu gada kopējās prognozes. Turklāt mūsu darbības rezultāti šajā ceturksnī atbilst vadības prognozēm, un tādējādi mūsu prognozes šim gadam joprojām ir optimistiskas.”

“Raugoties nākotnē, mēs turpinām sekmīgi virzīties uz potenciālo IPO jau gada otrajā pusē. Mūsu pamatmērķi saglabājas nemainīgi – nodrošināt labāko savienojamību ar Baltiju, kā arī būtiski uzlabot pasažieru apkalpošanas kvalitāti un sniegt nozīmīgu ieguldījumu ekonomikā,” piebilda Gauss.

2024. gada pirmajos trīs mēnešos airBaltic pārvadāja 926 tūkstošus pasažieru, kas ir par 20% vairāk nekā attiecīgajā laika periodā gadu iepriekš. Pirmajā ceturksnī veikto lidojumu skaits pieaudzis par 11% līdz 9,6 tūkstošiem.

Ievērojami uzlabojumi bija vērojami arī airBaltic kopējā darbības kapacitātē, par ko liecina pieejamo sēdvietu kilometru (ASK) pieaugums par 30%, sasniedzot 1,9 miljardus salīdzinājumā ar 1,5 miljardiem 2023. gada pirmajā ceturksnī. Lidsabiedrības noslodzes koeficients ir pieaudzis no 71% līdz 75,9%, kas arī ir jauns visu laiku augstākais līmenis pirmajam ceturksnim. Kopējais veikto lidojumu skaits, ieskaitot ACMI, 2024. gada pirmajā ceturksnī pieauga līdz 12,3 tūkstošiem, salīdzinot ar 11,4 tūkstošiem attiecīgajā ceturksnī pērn, kas ir pieaugums par 8%.

Svarīgi pieminēt, ka paralēli maija sākumā airBaltic veiksmīgi emitēja 5,25 gadu (5 gadi un 3 mēneši) nodrošinātās obligācijas (senior secured bonds) 340 miljonu eiro apmērā ar 14,50% procentu likmi, tādējādi šai kļūstot par lielāko Latvijas korporatīvo obligāciju emisiju. Šo darījumu atzinīgi novērtēja gan starptautiskās, gan vietējās investoru kopienas, kā arī Latvijas valsts, kā rezultātā galīgais piešķīrums tika veikts vairāk nekā 100 vadošajiem globālajiem institucionālajiem investoriem no vairāk nekā 20 valstīm un trim dažādiem kontinentiem. Pieprasījums pēc vērtspapīriem pārsniedza piedāvājumu, gala pasūtījumu vērtībai pārsniedzot 800 miljonus eiro.

Šajā vasaras sezonā airBaltic piedāvā lidojumus 15 jaunos maršrutos no Rīgas, Tallinas, Viļņas un Tamperes, tādējādi paplašinot savu maršrutu tīklu Centrālajā un Dienvidaustrumeiropā.

Pilns ziņojums pieejams šeit: https://investors.airbaltic.com/en/.

airBaltic nodrošina lidojumus vairāk nekā 130 maršrutos no Rīgas, Tallinas, Viļņas, Tamperes un sezonāli no Grankanārijas, piedāvājot ērtus savienojumus lidsabiedrības maršrutu tīklā Eiropā, Tuvajos Austrumos, Ziemeļāfrikā un Kaukāza reģionā. Pilns airBaltic lidojumu saraksts un biļetes ir pieejamas uzņēmuma mājaslapā www.airbaltic.com.

Par airBaltic īsumā:

airBaltic (Air Baltic Corporation AS) ir akciju sabiedrība, kas dibināta 1995. gadā. Galvenais akcionārs ir Latvijas valsts ar 97,97% akciju, kamēr pārējiem akcionāriem pieder 2,03%. airBaltic piedāvā ērtus savienojumus uz vairāk nekā 70 galamērķiem maršrutu tīklā Eiropā, Tuvajos Austrumos, Ziemeļāfrikā un Kaukāza reģionā. Savas pastāvēšanas 28 gados airBaltic kļuvusi par spēcīgu un starptautiski atzītu lidsabiedrību, kas nodarbina vairāk nekā 2500 darbinieku. airBaltic flotē ir 47 Airbus A220-300 lidmašīnas un tās flote ir viena no jaunākajām Eiropā. Lidsabiedrība ir saņēmusi vairākus starptautiskus apbalvojumus par izcilību, inovatīviem pakalpojumiem un saviem sasniegumiem. Skytrax divus gadus pēc kārtas ir atzinusi airBaltic par labāko lidsabiedrību savā reģionā. Papildus tam Starptautiskā Gaisa satiksmes asociācija (IATA) piešķīrusi airBaltic Daudzveidības un iekļaujošas komandas balvu 2022. gadā. 2023. gadā tā saņēma APEX Pasažieru izvēles balvu par labāko apkalpošanu lidmašīnās Eiropā.

Pozīcija Janvāris – Marts, 2024 Janvāris – Marts, 2023 Izmaiņas
Ieņēmumi EUR 132,3 miljoni EUR 104,0 miljoni 27%
EBITDAR EUR 17,1 miljoni EUR (2,3) miljoni 19,5 miljoni
Neto peļņa / (zaudējumi) EUR (40,6) miljoni EUR (10,3) miljoni (30,3) miljoni
Pārvadātie pasažieri 926 tūkstoši 770 tūkstoši 20%
Kopējie veiktie lidojumi (ieskaitot ACMI) 12,3 tūkstoši 11,4 tūkstoši 8%
Lidojumi 9,6 tūkstoši 8,7 tūkstoši 11%
ASK 1,9 miljardi 1,5 miljardi 30%
Vietu piepildījums (%) 75,9% 71% 4,9pp