Covid-19: ES zaļais sertifikāts sāks darboties no 1. jūlija

24. maijs, 2021

Eiropas Savienības (ES) Covid-19 sertifikātam vajadzētu sākt darboties no 1.jūlija, piektdien paziņojis ES tieslietu komisārs Didjē Rendērs.

Taču dalībvalstīm, kurām būs nepieciešams vairāk laika sertifikāta ieviešanai, 1.jūlijam sekos sešu nedēļu ilgs pārejas periods, sacīja Rendērs.

Rendērs šo vienošanos nodēvēja par labām ziņām visiem Eiropas pilsoņiem.

Sertifikāta ieviešana ļaus ES pilsoņiem brīvāk pārvietoties pa ES, ievērojot drošību veselības jomā, un atbalstīs ekonomikas sektorus, kas atkarīgi no kustības brīvības, žurnālistiem Briselē sacīja Rendērs.

Sertifikāts būs pieejams gan digitālā, gan papīra formātā. Tas apliecinās, ka persona ir vakcinēta pret koronavīrusu vai nesen saņēmusi negatīvu testa rezultātu vai ir atveseļojusies no tā – praksē tie būs trīs atšķirīgi dokumenti. Vienotā ES sistēma ļaus dalībvalstīm izsniegt sertifikātus, kas pēc tam tiks atzīti arī citās ES dalībvalstīs.

Regula par ES digitālo Covid sertifikātu būs spēkā 12 mēnešus. Sertifikātu nedrīkstēs izmantot kā brīvas pārvietošanās nosacījumu, un to neuzskatīs arī par ceļošanas dokumentu.

Tiklīdz plāns būs pilnībā īstenots, ES dalībvalstīm principā vairs nebūs jāievieš nekādi papildu ierobežojumi ceļošanai personām, kam ir šāds sertifikāts.

Rendērs sacīja, ka visām ES dalībvalstīm pa jūniju jāsagatavojas sertifikāta ieviešanai, un ES ir piedāvājusi tehnisku atbalstu un finansiālu palīdzību šajā procesā.

ES Covid-19 sertifikātu plānots apspriest ES samitā, kas pirmdien un otrdien plānots Briselē. Pēc tam vienošanās būs jāapstiprina EP sēdē, kas plānota Strasbūrā no 7.jūnija līdz 10.jūnijam.

Bez pamatojuma nedrīkstēs ierobežot ceļošanu

Dalībvalstis vairs nedrīkstēs noteikt papildu ceļošanas ierobežojumus, kā, piemēram, karantīnu, pašizolāciju vai testēšanu, “ja vien tas nebūs nepieciešami un samērīgi sabiedrības veselības aizsardzībai”, ņemot vērā arī pieejamos zinātniskos pierādījumus, “tostarp epidemioloģiskos datus, ko publicējis Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs”. Par šādiem pasākumiem vismaz 48 stundas iepriekš būs jāpaziņo citām dalībvalstīm un Komisijai.

Kādas vakcīnas tiks atzītas

Dalībvalstīm būs jāatzīst citu dalībvalstu izdoti vakcinācijas sertifikāti personām, kuras ir vakcinētas ar Eiropas Zāļu aģentūras atļautajām vakcīnām (pašlaik tās ir Pfizer-BioNTechModernaAstraZeneca un Janssen). Dalībvalstu ziņā būs izlemt, vai tās atzīs arī citas vakcīnas, ko izmanto citās dalībvalstīs, vai vakcīnas, kuras Pasaules Veselības organizācija (PVO) atļāvusi ārkārtas lietošanai.