Krāšņi un smaržīgi – Dabas muzejā atklās liliju izstādi

4. jūlijs, 2024

Latvijas Nacionālajā dabas muzejā no 11. līdz 13. jūlijam norisināsies izstāde “Lilijas 2024”, kurā varēs apskatīt apmēram 150 Latvijas dārzos audzētas liliju šķirnes, informēja muzeja pārstāve Kristīna Soloha.

Ar izstādi atzīmēs 35 gadus, kopš Latvijā darbojas biedrība “Lilium Balticum”, un 30 gadus, kopš tiek rīkotas liliju izstādes muzejā.

Interesenti varēs tuvāk apskatīt krāšņos ziedus, novērtēt to krāsu un smaržu, kā arī iepazīt liliju iedalījumu deviņās grupās pēc to izcelsmes un audzēšanas veida. Izstādē īpaši izceltas būs smaržīgās trompetlilijas un krāšņie, milzīgie OT (austrumliliju krustojumi ar trompetlilijām) ziedi.

Citu valstu vidū Latvija izceļas ar savu trompetliliju selekciju, un izstādē lielāko daļu ieņems tieši Latvijā selekcionētie ziedi.

Arī šogad biedrības “Lilium Balticum” selekcionāri un audzētāji apmeklētājus iepazīstinās ar jaunām liliju šķirnēm, kā arī sniegs konsultācijas par audzēšanu, selekciju un piemērotāko šķirņu izvēli. Interesentiem būs iespēja pasūtīt liliju sīpolus savam dārzam.

Šogad aprit 35 gadi kopš “Lilium Balticum” dibināšanas. Liliju asociācija (vēlāk – biedrība) tika izveidota ar mērķi apvienot liliju kolekcionārus, selekcionārus un audzētājus, rīkot izstādes, organizēt lekcijas, seminārus un ekskursijas. Jubilejas izstādes apmeklētāji varēs balsot par to liliju, kas, viņuprāt, ir visskaistākā, un tās audzētājs iegūs biedrības “Lilium Balticum” ceļojošo kausu par vispopulārāko liliju.Liliju ziedi ir dažādās krāsās, izņemot zilu. Lilijas var būt baltas, dzeltenas, oranžas, sarkanas un maigi rozā. Lilijas savvaļā aug ziemeļu puslodes mērenās joslas apgabalos, un kopumā sastopamas apmēram 100 liliju sugas. Vissenāk pazīstamā suga ir baltā lilija, kas sengrieķu mitoloģijā saistīta ar dievietēm, bet kristietībā – ar Jaunavu Mariju. Liliju selekcionāri ir radījuši vairāk nekā 13 000 liliju šķirnes, un jubilejas izstādē būs apskatāmas aptuveni 150 Latvijas dārzos audzētas liliju šķirnes.

 

Avots: LSM.LV