No 17. marta tiks atļauti lidojumi uz trešajām valstīm

10. marts, 2021

No nākamās trešdienas, 17. marta, atjaunos lidojumus uz un no trešajām valstīm, tajā skaitā tūroperatoru organizētos neregulāros pasažieru atpūtas pārvadājumus, otrdien nolēma valdība. Vienlaikus būs aizliegta nebūtiska ceļošana no trešajām valstīm uz Latviju.

Satiksmes ministrijā (SM) norādīja, ka izmaiņas nepieciešamas, lai uzlabotu epidemioloģisko kontroli.

Citās valstīs, tostarp Igaunijā un Lietuvā ir atļauti starptautiskie pasažieru pārvadājumi uz un no trešajām valstīm, tajā skaitā atļauti čarterreisi uz tūrisma atpūtas vietām. Latvijas iedzīvotāji izmanto to, lai tranzītā caur šīm valstīm nokļūtu Latvijā vai no kaimiņvalsts lidostām dotos ceļojumos ar čarterreisiem, pēc tam Latvijā atgriežoties pa sauszemi ar autotransportu. ministrijā uzsvēra, ka šāds ceļošanas veids mazina iespējas izsekot ceļotājus un pārliecināties par epidemioloģisko drošības pasākumu ievērošanu.

Lidojumu atļaušana no Latvijas ļautu labāk uzmanīt ceļotājus, jo lidostā ir daudz striktākas pārbaudes nekā uz sauszemes robežas.

SM arī uzsvēra, ka Covid-19 krīze aviācijas nozarei 2020. gadā ir radījusi būtisku pasažieru, lidojumu un ieņēmumu kritumu. Pasažieru pārvadājumu aizlieguma atcelšana uz un no trešajām valstīm pozitīvi ietekmēs starptautiskās lidostas “Rīga” un aviosabiedrības “airBaltic” darbību un konkurētspēju, jo Latvija ir palikusi viena no pēdējām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kas šādus pārvadājumus liedz un attiecīgi negatīvi ietekmē aviācijas nozares konkurētspēju.

Ministrijā norādīja, ka, salīdzinot ar slimības izplatību Latvijas iekšienē, valstī ievesto Covid-19 gadījumu skaits ir neliels, it sevišķi to gadījumu skaits, kuri ievesti ar aviopārvadājumiem. 2020. gadā Latvijā kopumā ir apstiprināti 40 904 Covid-19 saslimšanas gadījumi, no tiem ievesti ir 892 gadījumi, no kuriem savukārt 250 gadījumi ir ar gaisa transportu, kas ir 0,61% no visiem apstiprinātajiem gadījumiem. Turklāt, kopš stājusies spēkā prasība pirms ceļošanas veikt Covid-19 testu, ievesto gadījumu skaits turpina samazināties.

Aviopārvadājumos iespējams nodrošināt epidemioloģiski drošus pasažieru pārvadājumus – iekāpšanai lidmašīnā nepieciešams negatīvs Covid-19 testa rezultāts, ir jāuzrāda QR kods, kas apliecina “covidpass.lv” aizpildi, savukārt aviopārvadātāju pienākums ir pārliecināties par to, ka pasažieri var tos uzrādīt.

Ieceļojot Latvijā, jāievēro līdzšinējie drošības pasākumi – ne vēlāk kā 72 stundas pirms iekāpšanas pārvadātāja transportlīdzeklī jāveic polimerāzes ķēdes reakcijas (PCR) Covid-19 tests un apliecinājums par negatīvu rezultātu jāuzrāda pirms iekāpšanas, 48 stundas pirms iebraukšanas Latvijā jāaizpilda e-apliecinājums vietnē “covidpass.lv”, pēc ieceļošanas Latvijā jāievēro 10 dienu pašizolācija, ja persona atgriežas no valsts ar nopietnu veselības apdraudējumu. Tāpat jāievēro arī citi valstī noteiktie drošības pasākumi.

 

Avots: LSM.LV