Pārgājiena maršruts: Kubeseles dabas taka (3.6 km)

24. februāris, 2021

Dodies dabā skatīt Latviju. Šoreiz apskatīsim īsu, bet noteikti ne mazāk interesantu maršrutu Gaujas Nacionālā parka ietvaros – Kubeseles dabas taka. Tepat netālu no Rīgas, starp Raganu un Turaidu, ir jauka dabas taka, kura sākas pie skaistās Krimuldas baznīcas, kura ir vecākā Latvijas lauku baznīca.

Kubeseles dabas taka atrodas Krimuldas novadā pie Krimuldas baznīcas. Taka izveidota 2002. gadā Gaujas Nacionālā parka administrācijai sadarbojoties ar Krimuldas pagasta padomi, Krimuldas evaņģēliski luterisko draudzi, vietējiem uzņēmējiem un skolu audzēkņiem. 2019. gadā Krimuldas novada pašvaldība sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi, Krimuldas baznīcas draudzi un Latvijas vides aizsardzības fonda līdzfinansējumu īsteno projektu “Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju un bioloģiskās daudzveidības saglabāšana un aizsardzība Kubeseles dabas takā” (Projekta Reģ. Nr. 1-08/278 /2018, līguma Nr.: 1-20/155)”, kura ietvaros atjaunota takas infrastruktūra – kāpnes, tiltiņi, informācijas stendi. Kubeseles dabas un vēstures taka ir lokveida, ar atgriešanos sākuma punktā. Tās garums ir 3,6 km un pastaigas ilgums aptuveni 2 h. Grūtības pakāpe – vidēji sarežģīta.

Lai nokļūtu uz taku, automašīna jānovieto baznīcas stāvvietā un tad jādodas pāri arkveida tiltiņam. Šķērsojot Runtiņu par pusloka tiltiņu un paejot garām Tējas namiņam, skatam paveras Kubeseles pilskalns. Pilskalna pakājē, Runtiņupītes krastā, nonākam pie uzkalniņa, kas tiek uzskatīts par Kaupo kapa vietu. Netālu no piemiņas vietas var apskatīt Kubeseles jeb Runtiņalu.

Ejot tālāk pa kreisi, cauri Gaujmalas mežiem un vairākkārt šķērsojot Runtiņu, lokveida taka nonāk pie Saulstaru alas smilšakmens atsegumā. Tālāk skatam atklājas Lielais akmens jeb Runtiņa avotakmens, pie kura iztek avots. Netālu, skaistās Gaujas krastā redzami Gaujas plostnieku darba liecinieki – betona enkurkluči. No piknika vietām pie Gaujas, ejot augšā pa nogāzi, taka turpinās mežā, kur var starp kokiem var saskatīt senos baltu un lībiešu uzkalniņkapus, kā arī Gaujas kapsētu un visbeidzot Veco Baronu kapsētu. Iznākot no meža, labajā pusē skatam paveras skaista ainava ar stalto Krimuldas baznīcu, kur nonākam atpakaļ pie tiltiņa un kāpnēm, kur sākām pārgājienu.

Kubeseles dabas taka

ATRAŠANĀS VIETA: Krimuldas baznīca, Krimuldas novads

NOKĻŪŠANA: ar auto (nokļūšana ar sabiedrisko transportu ir iespējama, autobusa pietura “Putniņi”)

GARUMS: 3.6 km (apļveida)

SEGUMS: iestaigāta taka, meža ceļi

GRŪTĪBU PAKĀPE: viegls

KOORDINĀTES SĀKUMPUNKTAM:

Maršruta .gpx fails ir lejupielādējams ŠEIT

kubeseles dabas taka karte

Ja Tev vēl nav bijusi pieredze ar .gpx failiem, tad uzzini, kā tos lietot un atvērt

Sekojiet līdzi  TravelFree.lv lapai arī sociālajā tīklā Facebook, kā arī @Instragram

PIEZĪMES:

Šis maršruts nav grūts, tāpēc noteikti izejams ikvienam. Taka pārsvarā vijas caur jauktu koku mežu, tāpēc patiks dabas un klusuma mīļotājiem. Maršruts tika noiets 2020.g. 22. maijā. Šīs skaistās takas noteikti ir baudāmas ikvienā no četriem gadalaikiem. Mitrākā laikā vairāki takas posmi var būt slideni.

 

⇒⇒ Ja tev patīk manis veidotais saturs, tad Tev ir iespēja mani atbalstīt. ŠEIT ir LINKS, uz kura uzspiežot, vari sniegt atbalstu. Paldies!

Tev patīk pastaigas un jauni, interesanti maršruti? Ieskaties arī citos pārgājiena maršrutos: https://travelfree.lv/kategorija/pargajienu-marsruti/

 

Pārgājiena maršruta attēlus vari apskatīt zemāk: