Pasažieru vilciena maršruts no Viļņas līdz Tallinai atkarīgs no Latvijas un Igaunijas vienošanās

29. decembris, 2023

Pasažieru vilcienu satiksmes starp Viļņu un Rīgu pagarināšana līdz Tallinai ir atkarīga no Latvijas un Igaunijas amatpersonu lēmumiem, trešdien paziņoja Lietuvas satiksmes ministrs Marjus Skuodis.

Trešdienas rītā atklājot pasažieru vilcienu satiksmi starp Viļņu un Rīgu, Skuodis žurnālistiem teica, ka Latvija un Igaunija pašlaik diskutē par dzelzceļa satiksmi starp Rīgu un Tartu, kuram varētu pielāgot arī līnijas starp Viļņu un Rīgu kursēšanas grafiku.

“Man ir ļoti grūti runāt par projektiem, kurus tieši nevaru ietekmēt, jo vispirms par to ir jāvienojas Igaunijas un Latvijas pusei,” trešdien Viļņā žurnālistiem sacīja Skuodis, atbildot uz jautājumu, vai pašreizējā valdības sasaukuma laikā varētu sākt pasažieru vilcienu satiksmi starp Viļņu un Tallinu.

“Jau notiek sarunas par savienojumu starp Rīgu un Tartu, un mums ir [dzelzceļa] savienojums no Tartu uz Tallinu. Ja tiks izveidots savienojums starp Rīgu un Tartu, es domāju, ka mēs varēsim pielāgot kustības grafikus [maršrutam Viļņa-Rīga],” klāstīja Lietuvas satiksmes ministrs.

Skuodis nevarēja pateikt, vai pasažieru vilciens Rīga-Tartu būs Viļņas-Rīgas maršruta turpinājums vai atsevišķs maršruts, norādot, ka “tas būs atkarīgs no tā, kā mēs vienosimies”.

Tikmēr pasažieru vilcienu savienojums ar Daugavpili, kura iespējamība tiek izskatīta, būs atkarīgs no tā, kā Lietuvai un Latvijai izdosies atrisināt ritošā sastāva trūkumu, viņš teica.

“Mums Lietuvā galvenais izaicinājums ir ritošais sastāvs, lai mums būtu vilcieni. Pašlaik vilcieni tiek ražoti. Tāds pats izaicinājums ir arī Latvijas pusē,” teica Skuodis.

“Tas ir atkarīgs no tā, kurai valstij būs rezerves jaudas, lai 20 kilometrus [starp Turmantu un Daugavpili] varētu aizbraukt uz vienu vai otru valsti, lai pasažieri varētu pārsēsties vilcienā. Un es ceru, ka drīzumā mums būs tiešais savienojums,” norādīja Lietuvas satiksmes ministrs.

Šā gada sākumā trīs Baltijas valstu ministri vienojās par iespējām sākt pasažieru vilcienu satiksmi starp Viļņu, Rīgu un Tallinu pirms Eiropas standarta sliežu dzelzceļa līnijas “Rail Baltica” pabeigšanas.

Lietuvas valstij piederošā dzelzceļa uzņēmuma “Lietuvos geležinkeliai” pasažieru pārvadājumu uzņēmuma “LTG Link” atjaunotā tiešā maršruta Viļņa-Rīga pirmais vilciens trešdienas rītā no Viļņas dzelzceļa stacijas izbrauca pilnībā piepildīts.

Par vilciena maršrutu starp Viļņu un Rīgu oktobrī vienojās trīs Baltijas valstu transporta ministri. Paredzams, ka nākotnē tas tiks pagarināts līdz Tallinai.

Igaunijas un Latvijas plašsaziņas līdzekļi oktobra beigās ziņoja, ka 2024.gadā plānots sākt pasažieru vilcienu satiksmi starp Rīgu un Tartu.

 

Avots: LETA