8. Šūpoļu festivāls Siguldā

13. marts, 2024

Lieldienu laikā, no 30. marta līdz 1. aprīlim, Siguldā jau astoto reizi notiks Latvijā vienīgais Šūpoļu festivāls.

Festivāla objekti tiks izvietoti galvenajos pilsētas laukumos – Siguldas dzelzceļa stacijas un Svētku laukumā, bet atsevišķi objekti atradīsies arī citās pilsētas un Siguldas novada teritorijās, kā arī iecienītākajās skatu vietās Gaujas Nacionālā parka teritorijā.

Šobrīd Siguldā norit aktīva gatavošanās astotajam Šūpoļu festivālam. Tradicionāli būs iespēja izšūpoties dažādās Siguldas šūpoļu festivāla meistaru radītajās šūpolēs, apskatīt mākslinieku veidotos vides objektus, tomēr šogad festivāls pārsteigs arī ar vairākiem jaunumiem.

Sadarbībā ar SIA “Yes We Can” komandu Siguldas dzelzceļa stacijas laukumā tiks radīts jau otrais Lieldienu objekts – festivāla Zaķis, kurš, nu jau duetā ar lielo brāli, dāvās prieku, iemūžinot festivāla apmeklējumu jautrās atmiņu fotogrāfijās. Mierpilniem atpūtas brīžiem dzelzceļa stacijas laukumā būs ierīkota “Šūpo lasītava”, kura ļaus apvienot grāmatu lasīšanu un šūpošanos vienotā harmonijas procesā.

Savukārt Svētku laukumā izvietosies tematiskās šūpoles. Katra no tām nesīs savu stāstu, vēstījumu un īpašo māksliniecisko ietērpu. Sigulda turpina ceļu uz UNESCO radošās pilsētas statusu literatūras jomā, tāpēc arī šogad Svētku laukuma šūpoļu tematiskā līnija būs balstīta literatūrā – “Teikas. Leģendas. Varoņi.”. Apmeklētāji varēs izšūpoties Siguldas, Krimuldas un Gaujas teiku vēstījumos, literāro leģendu stāstos, kā arī sajust sevī Lāčplēša, Ziemeļmeitas, Spīdolas, Turaidas Maijas un Zelta Zirga episko varoņspēku.
Noskenējot QR kodu, varēs iepazīties ar katru no šūpoļu varoņu portretiem, kurus radīs mākslu skolas “Baltais Flīģelis” jaunie talanti un noklausīties īsu teikas kodolu, ierunātu skanīgās siguldiešu balsīs. Kuru? Nāc uz festivālu, skenē QR kodu un uzzini!

Pirmo reizi festivālā būs iespēja pārbaudīt kopdares spēku komandu šūpolēs “Čūska” un izaicināt līdzsvara sajūtu “Šūpo ping-pongā”.

Šūpoļu festivāls tiks atklāts sestdien, 30. martā ar košā Zaķu dueta atklāšanu un tradicionālo Zaķu olimpisko skrējienu. Skrējiena un vienlaicīgi arī festivāla atklāšanas starts tiks dots plkst. 13.00 Siguldas dzelzceļa stacijas laukumā.

Savukārt Siguldas Svētku laukumā sadarbībā ar iniciatīvu “Mūsu Bio Tirgus” divas dienas norisināsies Lieldienu tirdziņš.

Sestdien, 30. martā plkst. 13.00–17.00 un svētdien, 31. martā plkst. 11.00–16.00 apmeklētāji varēs sagādāt gardumus svētku galdam un iegādāties noderīgas amata meistaru radītās lietas mājai un dāvanām, kā arī pats kļūt par amatnieku festivāla leģendārajā “Zum – Zum” darbnīcā, kurā šoreiz visdažādākajās formās čiepstēs pavasara putni.

Šūpoļu festivāls radis iespēju atbalstīt ukraiņu kopienu, kas šobrīd par savām mājām sauc Siguldas novadu. Tirdziņā apmeklētāji arī šogad varēs nobaudīt nu jau tik populāro ukraiņu boršču un neatlaidīgi turpināt kopīgi veidot īpaši Ukrainas uzvarai veltītās šūpoles “Uzvaras spārni”.

Sestdien un svētdien apmeklētājus no dzelzceļa stacijas uz Svētku laukumu un otrādi lepni vizinās festivāla Zirgu pajūgs, bet mazākos apmeklētājus Svētku laukumā iepriecinās ponija izjādes.

Kultūras centra “Siguldas Devons” Silva zālē festivāla apmeklētājus pavasarim modinās mākslinieces Kristīnes Nuķes-Panteļejevas izstāde “Zemenītes sniegā”, bet Siguldas Jaunās pils salonā – Lienes Gustas izstāde “Meža epifānijas”.

Latvijā vienīgais Šūpoļu festivāls Siguldā norisinās jau astoto gadu.

Pasākums – https://www.facebook.com/events/947861680300104