“Virgin Galactic” augustā plāno uzsākt kosmosa tūrisma biznesu

20. jūlijs, 2023

Pēc maija beigās veiksmīgi aizvadītā pēdējā testa lidojuma ar kosmosa kuģi “VSS Unity” kompānija “Virgin Galactic” beidzot saņēma zaļo gaismu veikt komerciālus lidojumus kosmosā. To tiem pirmais – “Galactic 01” – veiksmīgi tika aizvadīts jūnija beigās. Tiesa, ar šo misiju tāds īsts kosmosa tūrisma bizness vēl netika uzsākts, jo tajā piedalījās Itālijas Gaisa spēki, kuri veica mikrogravitācijas pētījumus. Taču nākamā misija – “Galactic 02” – gan pavisam noteikti iezīmēs “Virgin Galactic” kosmosa tūrisma sākšanos, un tā notiks jau pēc pāris nedēļām, 10. augustā.

Paredzēts, ka “Galactic 02” piedalīsies trīs pasažieri, lai gan tikai viens no viņiem ir maksājošs klients. “Virgin Galactic” pirmais maksājošais pasažieris ir 80 gadus vecais bijušais olimpietis Džons Gudvins. Savukārt atlikušās divas biļetes labdarības līdzekļu vākšanas akcijas ietvaros bezpeļņas organizācijai “Space for Humanity” ieguva Keiša Šahafa un viņas meita Anastasija Maijersa. Trijotnei pievienosies arī “Virgin Galactic” astronautu apmācību vadītāja Beta Mose. Paredzēts, ka lidojums ilgs 90 minūtes.

Lai arī iepriekšējos gados “Virgin Galactic” saskārās ar virkni sarežģījumu un problēmu, kuru dēļ nācās atlikt gan testa lidojumus, gan kosmosa tūrisma uzsākšanu, uzņēmums pēdējo mēnešu laikā kļuvis aktīvāks. “Galactic 02” ir “Virgin Galactic” septītais jebkāda veida lidojums kosmosā, taču šogad tas jau ir trešais. Uzņēmums norāda, ka vēlas rīkot regulārus, ikmēneša lidojumus kosmosā, ko īpaši sekmēs tas, ja “Galactic 02” noritēs veiksmīgi. Galīgais “Virgin Galactic” mērķis ir veikt 400 kosmosa lidojumus gadā.

Regulāri privātie lidojumi kosmosā ļautu būtiski uzlabot arī uzņēmuma finanšu situāciju. “Virgin Galactic” gadiem ilgi strādājis ar zaudējumiem, kuru apjoms pērn vien pārsniedza pusmiljardu dolāru. Uzņēmumam vēl čakli jāstrādā, lai sāktu darboties ar peļņu un aktīvi jāturpina tirgot 450 000 dolāru vērtās biļetes lidojumam kosmosā.

 

Avots: kursors.lv