ASV audits paver iespējas Latvijā reģistrētām lidsabiedrībām lidot uz ASV

7. jūlijs, 2023

ASV Federālā aviācijas administrācija (FAA) pēc valsts aģentūras “Civilās aviācijas aģentūra” (CAA) audita ir piešķīrusi Latvijai 1. kategoriju. Tā Latvijā reģistrētiem gaisa kuģu ekspluatantiem dod tiesības veikt komerclidojumus uz ASV lidlaukiem.

Vairāk nekā pusgadu FAA pārbaudīja Latvijas civilās aviācijas jomas normatīvo aktu atbilstību Starptautiskās Civilās aviācijas organizācijas (ICAO) standartiem un CAA īstenotās uzraudzības kvalitāti.

“Mūsu aviosabiedrībām nebija tiesību veikt lidojumus uz ASV. Mēs nevarējām arī sadarboties ar ASV kompānijām.

Tas palīdzēs arī investīciju un kredītreitingu jautājumos, jo uzņēmumiem, kas bāzējas un ir dibināti 1. kategorijas valstī, ir izdevīgāki nosacījumi,” skaidroja CAA vadītājs Māris Gorodcovs.

Viņš norādīja, ka šī informācija publiski izskanējusi tikai tagad. “Līdz šim par to neviens īsti nezināja. Mēs sagaidām palielinātu interesi no investoriem, kas vēlēsies dibināt aviosabiedrības, pārcelt darbību uz šejieni. Agrāk tas tā nebija,” pauda Gorodcovs.

Auditēšana notika četras dienas, kur FAA uzdeva 400 jautājumus, kas sniedz ieskatu par dažādu darbību veikšanu Latvijā kopš 2014. gada. Šis bija uzraudzības sistēmas audits, kur tiek vērtēta aģentūras un tās darbības atbilstība pasaulē vispārpieņemtajiem standartiem.

Audita rezultātus ar īpašu prieku uztver aviokomopānijas ne tikai Latvijā, bet arī ASV. Viens no sadarbības līgumiem, kurš jau bija parakstīts 2021. gadā, bet darbu sāks pēc pāris mēnešiem, ir starp Latvijas nacionālo lidsabiedrību “airBaltic” un vienu no lielākajām ASV lidsabiedrībām “Delta Air Lines”.

“Tas ir izcils sasniegums un novērtējums Latvijai, jo esam pirmā valsts Baltijā, kas sasniedz šādu rezultātu. Tas nozīmē, ka tagad ikviena Latvijā reģistrēta lidsabiedrība var veikt tiešos lidojumus uz un no ASV.

Šis ir sasniegums ne tikai mums, bet arī pavērs durvis ASV pilsoņiem ātrākai un ērtākai nokļūšanai Baltijā, izmantojot Rīgas lidostu,” sacīja “airBaltic” izpilddirekotrs Martins Gauss, kurš uzsver, ka šie ir sākuma soļi, lai nodrošinātu tiešos lidojumus nākotnē.

Viņš atklāja, ka Latvija ir interesants galamērķis amerikāņiem. “Ja skatāmies uz “Delta Air Lines”, tad viņi lido uz Horvātiju, jo tur filmētas “Troņu spēles”. Arī Baltijai ir daudz interesantu lietu, piemēram, pašlaik notiekošie Dziesmu un deju svētki. Iepriekš bija sarežģītāk šeit nokļūt, bet, pateicoties auditam, šis jautājums ir kļuvis ērtāks,” sacīja Gauss.

Sākotnēji nedz “airBaltic”, nedz “Delta Air Lines” neveiks tiešos lidojumus, savienojot Latviju ar ASV, bet notiks lidojuma koda pielāgošana. Piemēram, tad, kad sāksies praktiska sadarbība, “Delta Air Lines” varēs likt savu kodu uz “airBaltic” lidojumiem no Amsterdamas un Parīzes, kur atrodas uzņēmuma bāzes. Vēlāk, sadarbībai turpinoties, pastāv variants, ka “Delta Air Lines” veic lidojumus ar Latvijas nacionālās lidsabiedrības kodu.

“”Delta air lines” turpina paplašināt savu darbību un aptvert reģionus, kur tā agrāk nav darbojusies. Mēs esam priecīgi par saņemtajām ziņām, ka Federālās administrācijas aģentūra savā auditā Latviju atzinusi par 1. kategorijas valsti. Audita rezultāti sniedz mums iespēju slēgt sadarbības līgumus arī ar Latvijas nacionālo aviosabiedrību. Vienlaikus vēlamies uzsvērt, ka pašlaik neplānojam veikt tiešos lidojumus uz Rīgu,” pauda uzņēmums.

Savukārt tiešos lidojumus tuvākā nākotnē plāno attīstīt biznesa aviācijas pakalpojumu sniedzēji.

“Lidojumi starp Eiropu un Ameriku ir būtiska tirgus daļa, kas mums nebija pieejama iepriekš. Mēs ceram, ka šādu lidojumu skaits būs diezgan būtisks.

Tas nozīmē, ka mums būtu izdevīgi paplašināt tālo lidmašīnu floti,” skaidroja “Union Aviation” lidojumu departamenta vadītājs Juris Ignatovičs.

Arī citas Latvijā reģistrētās aviokompānijas jau sāk lūkoties ASV virzienā, iesniedzot visus nepieciešamos dokumentus. Varētu teikt, ka pašlaik sākusies neliela aviosabiedrību cīņa par to, kurš veiks pirmo tiešo lidojumu no Latvijas uz ASV.

Avots: LSM.LV