5 idejas krāsainām brīvdienām Spāres apkārtnē
Ja brīvdienu ceļi ved uz Kurzemi, pašā tās sirdī nakšņošanai ērts būs LVM tūrisma un atpūtas centrs “Spāre”. Ne vien tāpēc, ka te ir viss nepieciešamais komfortablai atpūtai pilnībā aprīkotās mājiņās un numuriņos, bet arī tāpēc, ka “Spāres” apkārtnē ir daudz apskates objektu un aktīvās atpūtas iespēju.
LVM tūrisma un atpūtas centram “Spāre” ir teicama atrašanās vieta – to ērti sasniegt no dažādām Latvijas pilsētām un tas atrodas tuvu šosejai. “Spāre” ir vien 130 km braucienā no Rīgas, 55 km braucienā no Ventspils un 25 km attālumā no Talsiem. Turklāt, atpūšoties “Spārē”, dienu var bagātināt ar vēl kādu aktivitāti, vairāk iepazīstot arī tuvējo apkārtni. Lūk, piecas idejas piepildītām brīvdienām.
Dodies uz Īvandes ūdenskritumu un izstaigā skaisto apkārtni
Braucot ar auto, līdz tam var nokļūt aptuveni 25 minūtēs. Rendā uz nelielās Abavas kreisā krasta pietekas Īvandes. Tur 200 m attālumā viens no otra izveidojušies divi ūdenskritumi jeb rumbas. Lielākais ir apmēram 2 m, mazākais – aptuveni 1,4 m augsts. Upītes krastos redzami nelieli dolomītu atsegumi. Ūdenskritums ir aizsargājams dabas piemineklis un tas atrodas dabas parkā “Abavas senleja”.
Izmēģini spēkus orientēšanās sportā
Turpat, pavisam netālu no “Spāres” izveidots orientēšanās poligons “Spāre”. Tas ir viens no vairākiem poligoniem Latvijā, kas tapis projektā “Orientējies Latvijā”. Te ikvienam iespēja izbaudīt orientēšanās sportu reizē ar meža izzināšanu. Poligonu apmeklētājiem vajadzēs ne vien veiklas kājas, bet arī gudru galvu, jo katrā kontrolpunktā būs jāierauga saudzīgas mežsaimniecības un meža apsaimniekošanas cikla pēdas. Poligonos nav izvietoti fiziski kontrolpunkti. Atzīmēšanās kontrolpunktos notiek, izmantojot GPS koordinātes. Orientēšanas poligona karti jautā LVM tūrisma un atpūtas centra vai lejuplādē ŠEIT.
Iepazīsti vēstures lappuses nozīmīgu vēstures mantojuma vietā
Mežā pie Ilziķu ezera Usmas pagastā atrodas Rubeniešu 2.rotas restaurētā zemnīca. 1944. gadā kaujās pie Rendas un Zlēkām iznīcināja ap 250 vācu karavīru, bet Rubeniešu zaudējumi bija ap 50 cilvēku. Rubenieši bija labi bruņota un organizēta militāra vienība, un viņu izcīnītā kauja ir plašākā un ilgstošākā visā Latvijas nacionālās pretestības kustības vēsturē. Par tā laika notikumiem liecina arī restaurētā zemnīca – mežā var aplūkot velēnām klātu zemē ieraktu guļbaļķu mājokli, kur savulaik uzturējās daļa no Rubeņa bataljona vīri. Vairāk par Rubeniešu 2. rotu var lasīt ŠEIT.
Apskati Spāres muižu
Spāres muiža atrodas nepilnas stundas gājienā no LVM tūrismaun atpūtas centra “Spāre”. Celta ap 1790. gadu, tā majestātiski sveiciena viesus arī šodien. Ēkai ir augsts cokolstāvs, bagātīgi fasādes dekori un interesantas divu laidumu kāpnes, kuru margās iekalta monogramma. Muižu līdz pat 1939. gadam apdzīvoja vieno no pēdējiem īpašniekiem – Grothusi. Drīz pēc tam, ap 1940. gadu meklējami arī Spāres tautas nama izveidošanas pirmsākumi, kad Spāres iedzīvotāji sākuši dziedāt, dejot un spēlēt teātri. Mūsdienās muižā notiek dažādi pasākumi un radošas tautas lietišķās mākslas aktivitātes.
Apmeklē Spāres baznīcu
Netālu no Spāres muižas, ir arī Spāres baznīca – garena astoņstūru mūra celtne bez torņa. Kopš 1998. gada tā ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Tagadējā mūra ēka celta 1747. gadā arī par Spāres muižas īpašnieka kapteiņa Georga Kristofa fon Rādena un viņa sievas Luīzes Šarlotes līdzekļiem. Sākotnēji ēka bija veidota kā šķērsbaznīca un galvenā ieeja bijusi sānu sienā. 20. gadsimta 20. gadu beigās baznīca ērtības labad tomēr pārbūvēta, un tagad altāris un kancele izvietoti pretī ieejai.
Avots: www.mammadaba.lv