Salaspils karsta kritene kļūst par tūrisma objektu
Vai jums jau ir plāni, kur doties un ko darīt svētku brīvdienās? Ja nu gribas aplūkot ko neredzētu, tad tepat Pierīgā apmeklētājiem kļūs pieejams kāds jauns – un jauns ne tikai tādēļ, ka nesen izveidots – dabas tūrisma objekts.
Ziema mums šogad pagadījusies tāda, ka lielā daļā Latvijas ierastos ziemas priekus – slēpošanu vai slidošanu – nemaz nevaram baudīt. Toties varam doties pārgājienos un apmeklēt apskates objektus, kas zem sniega varbūt nemaz nebūtu redzami. Piemēram, Salaspils novadā apmeklētājiem nesen atvērta Salaspils karsta kritene.
No defekta par efektu! Tā izlēmusi rīkoties Salaspils pašvaldība pēc tam, kad 2021. gadā Zeltiņu purva malā izveidojās zemes iegruvums jeb karsta kritene. Tā sabojājusi meža ceļu, kurš bija izveidots uz kādreizējā bānīša uzbēruma. Toties – radījusi jaunu tūristu piesaistīšanas objektu.
“Salaspils novada pašvaldība ir uzstādījusi informatīvo stendu par karsta kritenes veidošanos. Ierobežojusi karsta kriteni ar šādu koka žogu drošības nolūkos,” stāsta Salaspils novada pašvaldības tūrisma organizatore Jana Drēziņa.
Tuvākajā nākotnē plānots uzstādīt ceļa zīmes uz karsta kriteni no Miera ielas Salaspilī, sakārtot piebraucamos ceļus. Tālākā nākotnē – Zeltiņu purvu kopā ar visu karsta kritenes teritoriju padarīt par dabas parku ar pastaigu takām un atpūtas vietām.
“Padarīt šo vietu pieejamāku tūristiem, interesentiem, dabas aktīvistiem, kas vēlēsies šo dabas fenomenu apskatīt,” piebilst Drēziņa.
Vienlaikus Salaspils tūrisma organizatori apmeklētājiem atgādina par drošību – nešķērsot uzstādītos žogus un netuvoties iegruvumam ar transportlīdzekļiem, jo apkārtnē iespējami arī jauni iegruvumi. Arī šī kritene trīs gadu laikā krietni pieņēmusies apmēros un šobrīd tās diametrs jau pārsniedz četrus metrus, bet dziļums – 8 metri.
Karsta kritenes Latvijas dabā nav retums. Zināmākās ir Skaistkalnes pusē un Allažos. Tās veidojas, ūdenim izšķīdinot un aizskalojot iežus, piemēram, ģipšakmeni, tādēļ pazemē izveidojas tukšums un zemes virskārta iebrūk.
Avots: https://www.lsm.lv/