Dodies dabā: Ko darīt CĒSĪS?
Pavasaris ir klāt un laiks doties dabā. Ko darīt Cēsīs un tās apkārtnē? Ir daudz un dažādu dabas objektu uz kurieni aizdoties un izbaudīt Latvijas dabu. Meža takas, klintis, kraujas, ieži, ezeri un daudz kas vēl, kas liks tev apbrīnot Latvijas dabu. Ieteikumi ņemti no Cēsu tūrisma informācijas portāla, kurā sīkāk var uzzināt arī par katru no objektiem.
Cīrulīšu dabas takas
Cīrulīšu dabas takas sniedz iespēju iedvesmojošā pastaigā izzināt skaistās Gaujas ielejas attīstību no ledus laikmeta līdz mūsdienām! Tās atklāj Gaujas upes un apkārtējās dabas attīstības vēsturi.
Ērgļu klintis
Varena, majestātiska siena, kas ceļas ārā tieši no Gaujas. Visiespaidīgākās klintis Gaujas ielejā, raksturīgas ar vienlaidu monolītu smilšakmens virsmu.
Sarkanās klintis
Sarkanās klintis jeb Raiskuma iezis atrodas Gaujas labā pamatkrasta masīvā apmēram 0.5 km no vecās Raiskuma jeb Lieplejas kroga ēkas uz augšu pa Gauju. No klints izplūst vairāki avoti.
Zvārtes iezis
Tas ir viens no skaistākajiem Latvijas sārtajiem devona smilšakmens atsegumiem, kas atrodas Amatas upes krastā, mežu un pļavu ielokā.
Līču – Laņģu klintis
Līču – Laņģu klintis ir aptuveni kilometru gara smilšakmens krauja Gaujas senlejas kreisajā krastā. Tā nav saskatām no upes, tomēr atrodas pavisam tuvu. Klints maksimālais augstums ir ap 30m. Klinšu apkārtnē ir ierīkota 7km gara ērta pastaigu taka.
Ainavu krauja
Viens no augstākajiem iežu atsegumiem Latvijā. No kraujas paveras viena no skaistākajām Latvijas ainavām – dziļā Amatas senleja.
Lielā Ellīte
Lielās Ellītes arkas ir vienīgās dabiskās smilšakmens arkas Latvijā. To veido 23 m gara ala, arkāde, kā arī avots. Šeit viena otrai blakus atrodas trīs arkas, kas kopā veido arkādi.
Ķūķu klintis
Ķūķu klintis ir augstākais devona iežu atsegums Latvijā – 43m. Augšējo daļu – virs smilšakmeņiem – veido māla slāņi, kas satur daudz pārakmeņotu organismu atlieku.
Kalējala (Vaidavas ala)
Seni nostāsti vēsta, ka šajā alā mitinājies kāds kalējs. Kalējala un atsegums ir valsts nozīmes aizsargājams ģeoloģiskais un ģeomorfoloģiskais dabas piemineklis kopš 1974. gada, kā arī Eiropas Savienības nozīmes aizsargājams biotops.
Kvēpenes pilskalns un dižozols
Vairums senatnes pētnieku izteikuši domu, ka Kvēpenes pilskalns ir Indriķa Hronikā minētā Satekles pils, kas bijusi slavenā latgaļu feodāļa Rūsiņa rezidence.
Raunas Staburags
Raunas Staburags ir unikāls pēcledus laikmeta dabas objekts – iezis- avotu veidots saldūdens kaļķiežu atsegums un ir raksturīgākais šūnakmens veidojums Latvijā.
Vējiņu pazemes ezeri
Vējiņu pazemes ezeri ir vienīgie Latvijā, un tie aizrauj ar savu dzidro un ledaini auksto ūdeni!
Līgatnes dabas takas
Līgatnes dabas takas, dibinātas 1975. gadā, ar mērķi iepazīstināt parka apmeklētājus ar Latvijas dabu, vietējo augu un dzīvnieku valsti, savvaļas zīdītājdzīvnieku sugām, dabas bioloģisko daudzveidību un aizsardzību.
Plašāka informācija iegūsta Cēsu tūrisma lapā: http://turisms.cesis.lv/
Foto ņemta no Flickr: https://www.flickr.com/photos/44461337@N06/6177597017/