Informatīvā kampaņa “Atrastā Latvija”

31. maijs, 2021

Latvijas reģionos izbūvēti un atjaunoti 60 kultūras un dabas mantojuma objekti – muižas, pilis, baznīcas, torņi, parki, muzeji, estrādes, dabas takas, dārzi, tilti, promenādes, pludmales un citas vietas. Visi šie objekti sarindoti 7 kultūras un dabas mantojuma ceļos, kurus iepazīstot, var atrast un izprast Latvijas unikālās vērtības.

Aicinot epidemioloģiski drošā veidā apmeklēt jaunos tūrisma objektus, Kultūras ministrija izveidojusi informatīvo kampaņu “Atrastā Latvija”. Tās laikā ikvienam būs pieejama mājaslapa atrastalatvija.lv, kurā iespējams uzzināt vairāk par atjaunotajiem un jaunuzceltajiem kultūras un dabas mantojuma objektiem, tajos veiktajiem ieguldījumiem, gūt praktisku informāciju par objektu apmeklējumu un piedalīties Latvijas atrašanas spēlē.

atrasta latvija

Atjaunošanas un būvniecības darbi īstenoti kopš 2018. gada divās kārtās, atjaunojot un izbūvējot 60 kultūras un dabas mantojuma objektus 40 Latvijas pašvaldībās, kā arī veidojot un attīstot tajos jaunus kultūras un tūrisma pakalpojumus. Atsevišķos objektos darbi vēl turpinās, un tie tiks pilnībā pabeigti 2022. gada nogalē. No kopumā ieguldītajiem 67 965 274,81 eiro, 34 913 795,12 eiro ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzekļi, bet 33 051 479,69 eiro ir valsts un pašvaldību ieguldījumi. Finansējumam varēja pieteikties pašvaldības no visas Latvijas, izņemot Rīgu, piesaistot projektu partnerus. Dalībnieku izvēle notika, izvērtējot ieceru starptautisko un nacionālo nozīmību, kā arī sasaisti ar pašvaldību attīstības stratēģijām.

Kultūras ministrija aicina būt atbildīgiem un, apmeklējot objektus, ievērot valstī spēkā esošos epidemioloģiskās drošības pasākumus.

Kultūras ministrija administrē Eiropas Savienības fondu līdzekļu Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” prioritārā virziena “Vides aizsardzības resursu izmantošanas efektivitāte” 5.5.1. specifiskā atbalsta mērķa “Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī ar to saistītos pakalpojumus” 1. un 2. kārtā veiktos ERAF ieguldījumus Latvijas reģionos esošā kultūras un dabas mantojuma saglabāšanā, aizsargāšanā un attīstībā.

Biežāk apmeklēto objektu Top 10

1. Jelgavas Vecpilsētas kvartāls
2. Bauskas pils
3. Bezvainīgās Jaunavas Marijas Romas katoļu katedrāle
4. Jelgavas Sv. Simeona un Sv. Annas pareizticīgo katedrāle
5. Dobeles Pils
6. Ķemeru ūdenstornis
7. Skultes pludmale no Lauču dižakmens līdz Vārzu pludmalei
8. Alsungas pils
9. Cēsu viduslaiku pils
10. Cēsu Sv. Jāņa baznīca

Augstāk vērtēto objektu Top 10

1. Āraišu ezerpils Arheoloģiskais parks
2. Jūrkalnes dabas un atpūtas parks, dabas koncertzāle “Vējturu nams”
3. Jūrkalnes Romas katoļu draudzes baznīca
4. Krāslavas pils komplekss
5. Alūksnes stacijas šķūnis
6. Fītinghofu dzimtas mauzolejs
7. Alūksnes pilsdrupu Dienvidu tornis
8. Paviljons – rotonda Tempļakalna parkā Alūksnē
9. Bijusī sanatorija “Ogre”
10. Bernātu dabas takas