Izdota tūrisma brošūra “Atklāj ĢEO vietas Zemgalē un Ziemeļlietuvā”

21. augusts, 2023

Tūrisma brošūru saimei pievienojies jauns, unikāls materiāls, kas ceļotgribētājiem pavērs iespēju iepazīt un apmeklēt ģeovietas jeb vietas, kur vislabāk baudīt dabas dažādību un varenību. Izdota tūrisma brošūra “Atklāj ĢEOVIETAS Zemgalē un Ziemeļlietuvā: ģeoloģiskie un ģeomorfoloģiskie tūrisma objekti”.

Brošūrā kopumā ietverti 120 dabas objekti – sākot no izteiksmīgajām Skaistkalnes karsta kritenēm Bauskas novadā un teiksmainās Staburaga klints Aizkraukles novadā, līdz pat Lietuvas garākajam un iespaidīgākajam Žagares oss un daudzajām alām un karsta kritenēm pie Biržiem, un daudzi citi!

Skaistkalnes karsta kritenes, Zvirgzdes kāpa, Bārbeles Sēravots, dolomītu atsegumi Iecavā un Bauskā – tie ir tikai nedaudzi no ģeoloģiskajiem dabas objektiem, unikālajām dabas pērlēm Bauskas novadā!

Kā zināms, Skaistkalne apbur ne vien ar bagātīgajiem vēstures stāstiem, bet arī dabas krāšņumu un unikalitāti – ģeoloģiskā karsta procesa norisēm. Skaistkalnes karsta kritenes ir ģeoloģisks un ģeomorfoloģisks dabas piemineklis, un vairāk kā 100 ha platībā šī karsta teritorija iekļauta Eiropas aizsargājamo teritoriju Natura 2000 sarakstā. Un ne viens vien skaistkalnietis vai tuvumā dzīvojošais iedzīvotājs zina stāstus par to, ka zeme pēkšņi atveras, pazūd zirgs vai kaza, vai zemnieka apstrādātie lauki pēkšņi pārtop par maziem ezeriņiem… ne velti kritenēm doti arī atbilstošie nosaukumi – Siena dobe, Kazas dobe, Šķūņa kritene, un vēl daudzas citas!

Informācijai – jau jūlijā durvis vērs Skaistkalnes Magazīnas klēts, kurā ierīkota interaktīva ekspozīcija par unikālo ģeoloģisko un ģeomorfoloģisko procesu norisēm – apmeklētāji varēs līdzdarboties izzinošās aktivitātēs, uzzināt, kas noris virszemē un apakšzemē, kā arī gūt pārsteiguma emocijas! Dodies uz Skaistkalni un atklāj, kas ir karsta process!

Bārbeles Sēravots jau izsenis slavināts kā ārstnieciska un dziednieciska kūrvieta – viena no pirmajām Latvijā. Tieši šeit jau 17.gs. pulcējās ļaudis no tuvākām un tālākām vietām, kā muižnieki, augstmaņi, tā zemnieki un vietējie. Avotā slimnieki peldējušies, aptriepušies ar dūņām, no tā sagatavotas arī siltās vannas, tāpat ūdens tika izmantots iekšķīgai lietošanai – tā tuvumā uzbūvētas pirmās vannu mājas. Bārbeles sēravots dziedinājis ne tikai skorbutu, locītavu un krustu sāpes, artrītu, pietūkumu, bet arī venēriskās slimības, nervu kaites un citas. Ņemot vērā sēravota atrašanās vietu un pieejamību, nokļūšanu, un gadu gaitā attīstoties citām kūrvietām Latvijā (Baldone, Ķemeri, u.c.), avota ūdens zaudē gan tik ļoti nozīmīgo un dziedniecisko sērūdeņraža koncentrāciju, gan arī apmeklētību. Vēl 20.gs. 20.gados šeit atradās vasarnīcu rajons un vannu māja, taču kara laikā to nodedzina un noposta. Šobrīd par šīs vietas varenību varam tikai iztēloties, taču staltie koki, vannu mājas drupas un avota nemitīgais tecējums vienmēr simbolizēs vietas svarīgumu un unikalitāti. Dodies uz Bārbeli, iemalko sēravota ūdeni un ļauj vaļu savai fantāzijai par seno kūrorta vietu!

Ir dzirdēts par Pūrciema Balto kāpu, vai saulaino piekrastes Saulkrastu Balto kāpu.. bet vai esi dzirdējis par Zvirgzdes kāpu jeb Zvirgzdes Balto kāpu? Tā tiek uzskatīta par vienu no augstākajām iekšzemes kāpām visā Latvijā! Šis iekšzemes augstais punkts ir pierādījums tam, ka arī Zemgalē var pakāpties augstāk, ieraudzīt vairāk un tīkot pēc plašāk! Kāpas pakājē iespējams baudīt pikniku svaigā gaisā, pēc maltītes doties aktīvā pastaigā caur mežaini un kāpas platformu, un atpakaļ ceļā skaitīt nebeidzamos kāpņu pakāpienus lejup. Dodies Vecumnieku virzienā, izbaudi mirkli un sajūti dabas varenību!

Mīklām, teiksmām, stāstiem un leģendām apvītais Dievdārziņš vilina aktīvai un izzinošai Iecavas pastaigai. Vai zināji, ka šeit iespējams aplūkot varenos dolomītu atsegumus pašas Iecavas upes krastā un vairāk nekā 200 metru garumā? Vai zināji, ka tieši šeit atrodams viens no retajiem avotiem, kura ūdens tek pret saules lēktu – austrumiem? Vai zināji, ka šo vietu iecienījuši ne tikai vietējie, bet arī pilsētiņas viesi? Dodies uz Iecavu, apskati, sajūti, izzini!

Bauska un Bauskas novads –  Latvijas kultūrtūrisma metropole, un vieta, kur daba satiek pilsētvidi. Bauska – vieta, kur Mūsa un Mēmele saplūst Lielupē, kur pašā Bauskas pils pakājē slejas iespaidīgie dolomītu atsegumi. Ne velti dolomītu uzskata par Zemgales dārgumu, jo tieši šeit un tieši upju krastos tie vērojami graciozos slāņos un toņos ikkatrā dabas gadalaikā – gan Jumpravas, gan Ziedoņu pusē.

Par šiem un citiem ģeoloģiskajiem un ģeomorfoloģiskajiem dabas tūrisma objektiem uzzini vairāk – tematiskā tūrisma brošūra ir pieejama šeit!

Dodies piedzīvojumiem bagātā un neaizmirstamā piedzīvojumā – #AtklājĢEOvietas Bauskas novadā!