7 jauni velomaršruti Latgalē
Latgales plašie lauki, dzidrie ezeri, zaļie meži un tikai Latgalei raksturīgā kultūrvide ir atklājama 7 jaunos velo maršrutos, kas izvedīs velo mīļus no Ziemeļlatgales cauri Rāznas nacionālajam parkam uz pierobežu Krāslavas novadā.
Baltinavas novada velomaršruts Nr. 785
Velomaršruts “Vēstures atskaņas Grīvas mežos”” slēpj sevī daudz pārsteigumu un pagātnes noslēpumu. Aktīviem dabas izzinātājiem šī būs iespēja ne tikai baudīt Latgales skaistās ainavas, bet arī iepazīt Baltinavas novada un Latvijas vēstures pieturpunktus. Maršruts ir 34 kilometrus garš un ietver sevī 7 vēsturiskus apskates objektus, kā arī Baltinavas novada ezerus un meža bagātības.
Lejupielādēt .pdf informatīvo failu
Velomaršruts Nr. 788 “Tepenīcas aplis: Viļaka-Tepenīca- Vēršukalns”
Velomaršruts “Tepenīcas aplis: Viļaka-Tepenīca- Vēršukalns” ir ainaviski skaists un kultūrvēsturiski interesants maršruts, kurš sākas no Viļakas Tūrisma informācijas centra Klostera ielā 1, kas ir arī bijusī kapucīnu klostera ēka, pa mazāk pazīstamām senajām Viļakas ieliņām gar Viļakas katoļu baznīcu un pa seno Marienhauzenas liepu aleju, gar Viļakas ezeru turpinās ceļš uz seno Tepenīcas ciemu – Senlietu kolekciju “Cīrulīši”, pa ceļam apskatot Vēdeniešu dzirnavas drupas un seno Mītrakalnu. No Tepenīcas ciema gar Tepenīcas ezeru un vairākām saimniecībām ceļš tālāk aizved līdz Kultūrvēsturiskajai lauku sētai “Vēršukalns”, kur netāli ir arī mototrase “Baltais briedis”. Velomaršruts lielākoties iet cauri Susāju pagastam un kopējais maršruta garums ir 30 km.
Ceļa segums aptuveni 50 % ir asfalts, 50%– grants. Grūtības pakāpe – vidēja. Uzmanība jāpievērš tam, ka grants seguma ceļu kvalitāte ir mainīga atkarībā no laika apstākļiem un ceļu uzturēšanas intensitātes.
Ainaviski un kultūrvēsturiski maršruts ir daudzveidīgs. To izbraucot, iespējams tuvāk iepazīt Viļakas novada, Susāju pagasta kultūrvēsturisko mantojumu, populārākos apskates objektus un vietējo iedzīvotāju ikdienas dzīvi. Maršruts ved gar vairākiem Viļakas novada ezeriem un līkumoto Vēdas upi.
Maršruta gaita: Viļaka – Bijušais kapucīnu klosteris – Viļakas Vissvētās Jēzus Sirds Romas katoļu baznīca – Vēdeniešu dzirnavu drupas un Mītrakalns – Senlietu un retro motociklu kolekcija “Cīrulīši” – Kultūrvēsturiskā lauku sēta “Vēršukalns”
Apkārt Latgales jūrai – Rāznas ezeram (Velomaršruts nr. 783)
Maršruts ved apkārt Rāznas ezeram, iekļaujot tā apkārtnes interesantākos apskates objektus, kā arī ļauj vērot Latgales augstienes raksturīgās pauguraiņu ainavas.
Garums: ≈ 50 km
Loģistika: Maršruts ir apļveida, tādēļ to var sākt/beigt jebkurā punktā.
Ceļa segums: Velomaršruts ved pa cieto segumu un pa grantētiem ceļiem.
Lejupielādēt .pdf informatīvo failu
Lūznava-Rāznas ezers (Velomaršruts Nr. 784)
Apļveida velomaršruts (apm. 30 km) ved pa Rāznas Nacionālā parka teritoriju uz rietumiem no Rāznas ezera un iekļauj kultūrvēsturiskus objektus. Sākums no Lūznavas muižas, kuru dēvē par jūgendstila pērli Latgalē un pēc restaurācijas šeit notiek dažādi kultūras un mākslas pasākumi, kā arī ekskursijas interesentiem. Tālāk seko Lūznavas muižas īpašnieku Kerbedzu celtais nams māksliniekiem Veczosnā un maza, skaista katoļu baznīciņa un Gaļicinu muižas ēkas Zosnā Rāznas ezera krastā. Tālāk maršruts pa ainaviski skaistu lauku ceļu gar Rāznas ezeru aizved uz Čornoju, kur labiekārtota atpūtas vieta un peldvieta. Baudot Latgales lauku ainavu gar Ismeru ciemu, nonākam atkal pie Lūznavas muižas.
Garums: ≈ 30 km
Loģistika: Maršruts ir apļveida, tādēļ to var sākt/beigt jebkurā punktā.
Ceļa segums: Velomaršruts ved pa grantētiem ceļiem un lauku celiņiem.
Lejupielādēt .pdf informatīvo failu
Velomaršruts nr.787 ” Silenes dabas parks”
Maršruts Nr.787 ” Silenes dabas parks” ir izzinošs velomaršruts, kas ietver sevī Silenes dabas parka floras, faunas, ģeoloģiskās un kultūras vertības. Tā ceļš ved garām vairākām viesu mājām, viesnīcām, muižām (Ilgu un Šengeidas), zinātniskajai izpētes stacijai, vairākām privātkolekcijām, vienai no lielākajām koka baznīcām Latvijā. Kā viena no lielākajām marsruta vērtībām ir Silenes dabas parks, kas sevī ietver vairakus dabas liegumus, brīnišķīgus ezeru skatus, meža zvēru daudzveidību un lielu varbūtību tos satikt brauciena gaitā.
Kopējais maršruta garums ir 25 km. Asfalta ceļa segums Silenes ciemā un P68 trasē ~3 km garumā, piebraukšana pie kūrortviesnīcas Silene Resort & SPA 5 km asfalts, pārējie ir meža un grants ceļi. 2km pa P68 trasi ir vidēja autotransporta intensitāte, pārējā posmā neliela, lielākoties tuva nullei. Uzmanība jāpievērš tam, ka grants seguma ceļu kvalitāte ir mainīga atkarībā no laika apstākļiem un ceļu uzturēšanas intensitātes.
Ainaviski, vizuāli un informatīvi maršruts ir ļoti daudzveidīgs. To izbraucot, iespējams tuvāk iepazīt dabas parka vērtības, kultūrvēsturisko mantojumu, populārākos tūrisma objektus un vietējo iedzīvotāju ikdienas dzīvi.
Maršruts:
1. Veikals – kafejnīca “Marianna”
2. ITĀĻU RESTORĀNS
3. Dabas parks “Silene”
4. Ilgas muižas pils
5. DABAS SPA, Silene Resort&SPA****
6. Restorāns “Silenes Terases”
7. Silene Resort & Spa****
8. Silenes Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīca
Šo maršrutu plānots marķēt ar ceļa zīmēm, kas būs izvietotas krustojumos, kā arī pagriezienos. Maršrutā tāpat ir iekļauti informatīvie stendi, kā arī kartes ar maršrutiem.
Svarīga informācija! Maršruts ved caur Pierobežas zonu. Tajā uzturoties, jābūt noformētai speciālai uzturēšanās caurlaidei un jāuzrāda personu apliecinošs dokuments.
Velomaršruts nr. 786 “Sventes ezera loks”
Savukārt velomaršruts “Sventes ezera loks” ved gar Sventes ezeru – vienu no dziļākajiem un dzidrākajiem ezeriem Latvijā. Izbraucot maršrutu iespējams izbaudīt gleznaino ainavu un apskatīt renovēto Sventes muižu, kurā šobrīd darbojas viesnīca un restorāns, Kara tehnikas kolekciju, labiekārtoto Jaunsventes parku, piestāt un izstaigāt Sventes ezera promenādes laipas un “Egļukalna meža taku”, kas priecē ar iespaidīgiem dabas skatiem – dziļām gravām, sūnām apaugušiem laukakmeņiem, vareniem ozoliem un Pirmā Pasaules kara ierakumu paliekām.
Drīzumā tiks atklāts pierobežas maršruts nr. 789
Maršruts sākas aiz Krāslavas, pagriežoties no A6 (Rīga – Baltkrievijas robeža) šosejas pa labi un sekojot velo maršruta marķējumam. Maršruta garums ir 40 km, iekļaujot 3 pagastu nozīmīgākos apskates objektus. Velomaršruts pārsvarā iet pa meža, lauku un grants ceļiem, šķērsojot Indricas upi, kur paveras ļoti ainavisks skats uz apkārtējo dabu. Šeit ir labiekārtota arī atpūtas vieta. Bet aptuveni 4 km pirms Indricas upes, ir lieliska iespēja, iepriekš piesakoties, apmeklēt vecāko koka baznīcu Latgalē – Indricas Sv. Jāņa Kristītāja Romas katoļu baznīcu. Savukārt Piedruja sagaida ar tādām arhitektūras pērlēm kā Piedrujas Sv. Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīca un Piedrujas Sv. Nikolaja pareizticīgo baznīca. Vērts apmeklēt arī unikālo Daugavas akmeni un, iepriekš piesakoties, Piedrujas muzeju. Velomaršruta galamērķī, kur paveras skaistākais skats uz Daugavas upes krastu, kā arī uz Baltkrievijas ciemu Druju, ir labiekārtota vēl viena atpūtas vieta, kas ir īpaša ar uzstādītajām koka arhitektūras formām.