Jaunumi pārgājienu ceļotājiem – bērniem draudzīgas vietas un vides pieejamība
Decembrī 11 jauni uzņēmumi saņēmuši zīmi “Gājējam draudzīgs”, apliecinot savu gatavību uzņemt pārgājienu ceļotājus un nodrošināt plašu ērtību un pakalpojumu klāstu. Pirmo reizi vispārējai zīmei “Gājējam draudzīgs” bija iespēja pievienot arī papildzīmes – “Bērniem draudzīgs”, “Pieejams ratiņkrēslā” un “Pielāgots redzes traucējumiem”. Šī iniciatīva veicina aktīvu un pieejamu atpūtu dabā ikvienam, neatkarīgi no vecuma vai spējām.
Zīme “Gājējam draudzīgs” tiek piešķirta uzņēmumiem, kuri piedāvā ērtības un pakalpojumus pārgājienu ceļotājiem. Īpašas papildu zīmes norāda uz vietām, kur vide ir pielāgota ceļotājiem ar maziem bērniem, kā arī uz vides pieejamību tūristiem ratiņkrēslā vai ar redzes grūtībām. Šī gada decembrī gājējiem draudzīgo vietu sarakstu papildinājuši 11 jauni uzņēmumi.
“Gājējam draudzīgs” – pārgājienu tūristi laipni aicināti
Ejot pārgājienā, ir patīkami, ja pa ceļam ir vietas, kur var sasildīties, iedzert tēju, iegūt informāciju par maršrutu, vai pēc gājiena izžāvēt samirkušos apavus un pasūtīt līdzņemamas pusdienas nākamajai dienai. Arvien vairāk naktsmītņu, ēdināšanas vietu, tūrisma informācijas centru un citu uzņēmēju, kuri atrodas pārgājienu taku un dabas taku tuvumā, pielāgo savus pakalpojumus plašākam ceļotāju lokam – gan tiem, kuri dodas pārgājienā kopā ar maziem bērniem, gan tiem, kuri pārvietojas ratiņkrēslā vai ir ar redzes grūtībām.
Bērniem draudzīgs – pārgājienā ar bērniem
Papildu zīme “Bērniem draudzīgs” norāda, ka uzņēmumā īpaši piedomāts par ērtībām mazajiem ceļotājiem. Piemēram, ir pietiekami plaša auto stāvvieta, lai ērti varētu izcelt un iecelt automašīnā bērnu ratiņus, ar ratiņiem ir viegli iebraukt telpās – nav augstu sliekšņu vai kāpņu. Ir pieejama bērnu gultiņa, pārtinamais galdiņš, labierīcībās – bērnu podiņš un pakāpiens, lai aizsniegtu izlietni. Ir iespēja jebkurā laikā uzsildīt ūdeni un sagatavot ēdienu mazulim, ir bērnu barošanas krēsliņš, un kopumā – vide ērta un patīkama bērniem.
Vides pieejamība ratiņkrēslā un ar redzes ierobežojumiem
Arī ratiņkrēsls un redzes grūtības nav šķērslis doties pārgājienā, ja tiek izvēlēti atbilstoši taku posmi un pakalpojumi. Papildu zīmes “Pieejams ratiņkrēslā” un “Pielāgots redzes ierobežojumiem” norāda uz naktsmītnēm, ēdināšanas vietām, tūrisma informācijas centriem, kuros ir ērti iekļūt un uzturēties, izmantot labierīcības, orientēties telpā. Iekštelpās ir iespējams uzņemt cilvēku ar suni – pavadoni.
Kā atrast gājējam draudzīgos pakalpojumus maršrutā
Plānojot pārgājienu, ieteicams jau iepriekš noskaidrot, kur atrodas pakalpojumu sniedzēji ar zīmi “Gājējam draudzīgs”. Zīme redzama uzņēmumu informācijas materiālos un tīmekļa vietnēs, un katrā uzņēmumā redzamā vietā pie ieejas.
Mežtakas un Jūrtakas maršrutiem gājējam draudzīgie pakalpojumu sniedzēji ir norādīti kartē, no kuras atverama saite uz katru no tiem.
- Jūrtakā: https://baltictrails.eu/lv/coastal/hikerfriendly/map
- Mežtakā: https://baltictrails.eu/lv/forest/hikerfriendly/map
Abās takās ir atzīmēti arī maršruta posmi, kas piemēroti iešanai kopā ar bērniem, un ko ir iespējams veikt arī cilvēkiem ratiņkrēslā vai ar redzes grūtībām.
- Jūrtakā: https://baltictrails.eu/lv/coastal/itinerary
- Mežtakā: https://baltictrails.eu/lv/forest/itinerary
Decembrī “Gājējam draudzīgs” zīmi un papildu zīmes saņēmuši:
Vispārējā zīme:
- Carnikavas Tūrisma informācijas centrs
- HOSTELIS R27, Aizpute, Dienvidkurzemes novads
- Zemnieku saimniecība “Ezerzeme”, Ludzas novads
- Viesu nams “Rūķīši”, Balvu novads
- Pļaviņu tūrisma informācijas punkts, Aizkraukles nobads
Vispārējā zīme + bērniem draudzīgs papildzīme
- Atpūtas komplekss/viesu mājas “Saulpurenes”, Līvānu novads
- Bramberģes pils namiņš, Jelgavas novads
Vispārējā zīme + pieejams ratiņkrēslā papildzīme
- Alūksnes Tūrisma informācijas centrs
- Kuldīgas novada tūrisma attīstības centrs
Vispārējā zīme + bērniem draudzīgs + pieejams ratiņkrēslā
- Jelgavas reģionālais tūrisma centrs
Vispārējā zīme + bērniem draudzīgs + pieejams ratiņkrēslā + pielāgots redzes traucējumiem
- Valmieras Tūrisma informācijas centrs
Avots: https://www.celotajs.lv/