No marta atceļ pašizolācijas prasības ieceļošanai Latvijā; apturēs covidpass.lv darbību

16. februāris, 2022

Pēc Covid-19 dēļ noteiktās ārkārtējās situācijas beigām jeb no 1. marta tiks atcelta prasība ievērot pašizolāciju pēc ieceļošanas Latvijā. Tāpat tiks apturēta ieceļotāju reģistrācijas sistēmas “covidpass.lv” darbība. To paredz otrdien, 15. februārī, valdībā apstiprinātie grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai.

Grozījumu iesniedzēja Veselības ministrija (VM) norādījusi, ka pie esošās Covid-19 izplatības Latvijā ievestie Covid-19 gadījumi nerada papildu slogu uz sabiedrības drošību.

Vienlaikus tiek saglabāti nosacījumi Eiropas Savienības (ES) digitālo Covid-19 sertifikātu izdošanas un izmantošanas ievērošanai. Proti, tiek saglabāts nosacījums, ka ieceļot Latvijā var, tikai uzrādot vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanas sertifikātu vai arī Covid-19 testa pārskatu, ja cilvēks ieceļo no valsts, kas nav pievienojusies ES sertifikātu sistēmai un vārtejai. Tāpat atbilstoši ES regulai tiek saglabāti izņēmumi šo nosacījumu ievērošanai, piemēram, sertifikāti netiek pieprasīti bērniem līdz 12 gadu vecumam.

Lai mazinātu neskaidrības pasažieriem un izvairītos no sarežģītu ieceļošanas noteikumu interpretācijas, tiek mainīta kopējā epidemioloģiskās drošības pieeja, atsakoties no valstu dalīšanas riska grupās, bet saglabājot ieceļotāju medicīnisko dokumentu kontroli, kas nodrošinās vienādas prasības neatkarīgi no ieceļošanas valsts.

Tomēr tiek saglabāts ierobežojums ieceļot no īpaši augsta riska valstīm, kuras var radīt būtisku apdraudējumu sabiedrības veselībai.

Ņemot vērā, ka ir atcelti nosacījumi ceļotāju pašizolācijai, tiks apturēta “covidpass.lv” platformas lietošana. Esošajā situācijā ir secināts, ka dati no šīs platformas vairs netiek efektīvi izmantoti, radot vien neērtības ceļotājiem, atzīmēja VM.

Tikmēr Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ECDC) turpinās publicēt pa reģioniem sadalītu dalībvalstu karti, saskaņā ar “luksofora” krāsu sistēmu norādot iespējamo risku, ka no attiecīgā reģiona ceļojoša persona varētu būt inficēta ar SARS-CoV-2. Pamatojoties uz minēto ECDC informāciju, dalībvalstīm būtu jāpiemēro noteikti pasākumi ceļošanai uz un no teritorijām ar ļoti augstu vīrusa cirkulācijas līmeni (klasificētas kā “tumši sarkanas”).

Savukārt Latvijas Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) veic saslimstības un citu ar Covid-19 izplatības risku saistītos rādītājus, tai skaitā vakcināciju pret Covid-19, un publicē savā tīmekļvietnē valstu sarakstus, vadoties no riska novērtējuma. Vadoties no minētā riska novērtējuma, tiek identificētas tās valstis, kur Covid-19 izplatības riski ir tik augsti, ka tiek radīts risks sabiedrības veselībai jeb ļoti augsta riska valstis. Noteikumi paredz īpašus drošības pasākumus, ieceļojot no šādām valstīm, piemēram, aizliegumu ieceļot bez pamatota iemesla, ieceļojot veikt Covid-19 testu uz vietas Latvijā. Tās ir valstis, kur tiek identificēti jauni SARS-CoV-2 celmi, kas rada apdraudējumu sabiedrībai, vai citi tamlīdzīgi faktori. Šobrīd šādas valstis nav identificētas.

 

Avots: LSM