Pārgājiena maršruts: Ķemeri. Slokas ezers. Kūdra (~22 km)

19. septembris, 2021

Dodies dabā skatīt Latviju. Šoreiz apskatīsim maršrutu Ķemeros un tā apkārtnē. Attālums no Rīgas centra ap 45 km, tā kā tikai ap 40 min. brauciens ar auto vai 1 stundas brauciens ar vilcienu un būsi jau maršruta sākumpunktā, ja dodies no galvaspilsētas centra. Sākumpunkts man pašam personīgi bija Ķemeru dzelzceļa stacija, kur iespējams nokļūt ar vilcienu vai auto (blakus ir arī bezmaksas stāvvieta, ja dodies ar auto). Sākumpunkts ir atkarīgs no katra paša, jo maršruts ir apļveida un iespējams sākt no jebkura punkta.

Ķemeri ir Jūrmalas pilsētas daļa, kur apkārtnē esošo sērūdeņu dziedniecisko īpašību dēļ jau 18. gadsimtā ierīkoja kūrortu. Mūsdienās par seno godību liecina vien arhitektūras pieminekļi, taču gan sērūdens, gan dūņas joprojām ir pieejami.image.gif

Sēravoti

Par vērtīgākajiem avotiem Latvijā uzskatāmi Ķemeru sēravoti, kuriem piemīt izcilas dziednieciskas īpašības. No 19. gadsimta sākuma līdz 1990. gadu sākumam, pateicoties galvenokārt šiem avotiem, attīstījās elegantā un bagātā Ķemeru pilsētiņa (tagad Jūrmalas daļa), lielā mērā tieši šo avotu dēļ tika izbūvēts dzelzceļš. Ķemeros attīstījās vesela medicīnas zinātnes skola, kas nodarbojās specifiski ar Ķemeru sēravotu un to izveidoto sēra dūņu dziedniecisko īpašību izpēti. Ķemeru sēravoti deva labi atalgotu darbu tūkstošiem cilvēku. Diemžēl Ķemeru sēravotu izmantošanas industrija ir sabrukusi un, pat ja notiks tās atdzimšana, tas prasīs ilgu laiku un lielus kapitālieguldījumus.

Ķemeri Sanatorija

Savulaik tā bija viesnīca Ķemeri – viena no prestižākajām celtnēm Latvijā ar vairāk nekā 100 numuriem un greznu halli. To projektēja slavenais arhitekts Eižens Laube, un 1936. gada 28. maijā svinīgi atklāja Latvijas prezidents Kārlis Ulmanis.

Padomju laikā viesnīcā ierīkoja sanatoriju “Ķemeri” ar 300 vietām. Tā bija kūrorta galvenā dziedinātava, kur izmantoja modernu medicīnisko aparatūru un jaunākās ārstniecības metodes.

Tā vienīgais īpašnieks ir Krievijas pilsonis Aleksandrs Guskovs. Viņa plānos ir kādreizējā dziednīcas ēkā izveidot pieczvaigžņu viesnīcu un labsajūtas klīniku. Pirms vairākiem gadiem Ķemeru sanatorijas jaunie īpašnieki ar Jūrmalas pašvaldību vienojās par Ķemeru degradētās teritorijas sakārtošanu un infrastruktūras attīstību. ParK Hotel Ķemeri uzņēmās atjaunot Ķemeru sanatorijas kompleksu un sākt tajā viesnīcas un rehabilitācijas pakalpojumu sniegšanu līdz 2019. gadam, bet pašvaldība ar Eiropas Savienības struktūrfondu līdzfinansējuma atbalstu apliecināja nodomu līdz 2021. gadam atjaunot vēsturisko Ķemeru parku, izveidot interaktīvu dabas tūrisma objektu, sakārtot ceļus un autostāvvietas.  Park Hotel Ķemeri viesnīcu plāno atvērt līdz 2023. gadam.

Melnezers

Interesanti, ka šis nav vienīgais Melnezers Latvijā – to Latvijā ir vairāk nekā 20! Vidējais dziļums ir 1.4 metri, bet maksimālais dziļums – 2.0 metri.  Ezera ūdens ir dzidrs, dibenu klāj dūņa

Bertrama avotiņš

Bertrama avotiņš, kas savulaik bija labi pazīstams objekts Ķemeru sanatorijas pastaigu takās. Diemžēl nepareizi izdarītās avota akas izbūves dēļ tā pilnībā izsīka, bet takas vairs netika izmantotas un pamazām aizauga. Šobrīd saglabājušies vairs tikai avota akas fragmenti, bet avota ūdeņi vairākās vietās izplūst Vēršupītes krastā.

Slokas ezers

Gan Slokas ezera krastā, gan arī pašā ezerā izplūst ne viens vien sēravots. Slokas purvs savulaik ticis izmantots kūdras ieguvei, šobrīd nelielā tā daļā notiek ārstniecisko dūņu ieguve. Īpaši pavasarī un vasaras beigās – rudenī Slokas ezerā iespējams redzēt dažādas putnu sugas, kas ezerā nolaižas atpūsties un baroties migrāciju laikā. Vasarā putnu ir mazāk.

– Lielākais dziļums ir tikai 1,1 m,bet vidējais dziļums – 60cm;
– Ezers izveidojies kā lagūna, atkāpjoties jūrai;
– Ezera pamatni veido gk. dolomīta grunts, kuru lielākoties sedz dūņas;
– Ezerā ieplūst Vecslocenes/Vēršupītes ūdeņi, bet iztek Slocene, kas ezeru savieno ar Lielupi;
– Ezerā ieplūst sēravoti;

Kūdras ciemats

Ciemats izveidojās pēc 2. pasaules kara, kad Slokas purvā notika intensīva kūdras ieguve, ko veica ar lāpstām rokot gabalkūdru. Padomju laika beigās šeit uzcēla arī dzelzsbetona konstrukciju rūpnīcu, kuras drupas redzamas vēl šobaltdien.

Lūžņu grāvja sēravots 

Spēcīgākais sēravots Ķemeru apkārtnē.image.gif

Maršruts

Ja domā par kādu netālu maršrutu no Rīgas, tad doties šajā maršrutā noteikti ir lielisks variants. Varēsi aplūkot augstāk pieminētās apskates vietas un mainīgo dabu pa ceļam. Ņem vērā, ka, lai nebūtu tik daudz ļaužu Ķemeru atjaunotajā parkā, tad dodies pa maršrutu darba dienās vai arī kādā brīvdienu rītā.  Meži un daba šajā maršrutā noteikti netrūks. Jau Ķemeros sastapsies Vēršupīti, kuru šķērsosi un būsi klāt tai diezgan bieži pat līdz Slokas ezera takai.Ķemeru atjaunotais parks noteikti neliks vilties. Apskati Ķemera parka ūdenstorņa darbalaikus, jo 42 m augstajā tornī uzkāpšana ir ļoti interesanta un ieeja ir bez maksas. Apskatot parku izstaigā Dumbrāja laipu. Tālāk dodies uz Melnezeru, kur apejot tam apkārt sajutīsi lielu mieru un ezera skaistumu. Slokas ezers, kur nokļūsi pa skaisto Slokas ezera taku. Slokas ezera putnu tornis, kur varēsi apskatīt plašo ezeru, kā arī lieliska vieta, lai paņemtu pusdienu pauzi un uzņemtu enerģiju. Pa ceļam redzēsi arī dūņu ieguves vietu. Skaisti jo skaisti purva ezeri, piemēram, Akacis, kā arī mazāki. Kūdras ciemats. Spēcīgākais Ķemeru sēravots – Lūžņu grāvja sēravots, kas pārsteigs ar krāsu, kā arī “smaržu”. Dodies baudīt Latvijas dabu!

Pārgājiena maršruts Ķemeri. Slokas ezers. Kūdra

ATRAŠANĀS VIETA: Ķemeri (~45 km no Rīgas centra)

NOKĻŪŠANA: ar auto vai sabiedrisko transportu (vilciens, autobuss)

GARUMS: 22 km (apļveida)

SEGUMS: meža takas, zemes ceļi, asfalts, bruģis, laipas

GRŪTĪBU PAKĀPE: viegls/vidējs

KOORDINĀTES KARTEI:

Maršruta .gpx fails ir lejupielādējams ŠEIT

ķemeri sēravoti kūdra pārgājiena maršruts

Ja Tev vēl nav bijusi pieredze ar .gpx failiem, tad uzzini, kā tos lietot un atvērt

Sekojiet līdzi  TravelFree.lv lapai arī sociālajā tīklā Facebook, kā arī šad tad ielieku kādu bildi @Instragram

PIEZĪMES:

Šis maršruts ir samērā viegls bez lielām reljefa izmaiņām, tāpēc noteikti iesakāms ikvienam. Maršruts tika noiets 2021.g. 18. septembrī. Šī maršruta takas, meži noteikti ir baudāmi ikvienā no gadalaikiem pavasarī, vasarā, rudenī, ziemā. Daži no posmiem var būt arī dubļaini un slapjāki atkarībā no laikapstākļiem un gadalaiku sezonas. Dodoties dabā, atceries – ko atnesi, to aiznes!

 

⇒⇒ Ja tev patīk manis veidotais saturs, tad Tev ir iespēja mani atbalstītŠEIT ir LINKS, uz kura uzspiežot, vari sniegt atbalstu. Paldies!

Tev patīk pastaigas un jauni, interesanti maršruti? Ieskaties arī citos pārgājiena maršrutos: https://travelfree.lv/kategorija/pargajienu-marsruti/

 

Pārgājiena maršruta attēlus vari apskatīt zemāk: