Pārgājiena maršruts “Skrīveri. Daugavas ieleja” (~18 km)

19. augusts, 2024

Dodies dabā skatīt Latviju. Šoreiz apskatīsim maršrutu “Skrīveri. Daugavas ieleja”. Attālums no Rīgas centra ap 80 km. Sākumpunkts man pašam personīgi bija Skrīveru dzelzceļa stacija. Tu varī arī neuzsākt maršrutu Skrīveros, bet gan pie A6 šosejas DUS Virši Skrīveri. Izvēloties garāko maršrutu, tas ir 18.5 km garš, ja īsāko, tad 13 km garš. Ja ir vēlme pēc garāka maršruta, tad pēc Aizkraukles karjera vari doties gar Daugavu uz priekšu līdz Kaļķa cepļa drupām un dolomītu atsegumiem.

Ja vēlies redzēt Daugavas upes plašumus, Aizkraukles pilsdrupas, iziet Ašķeres taku, apskatīt Aizkraukles pilskalnu un daudz ko citu, kā arī likt kājām nedaudz sajust slodzi, tad šis pārgājiena maršruts būs domāts tieši Tev.

MARŠRUTS

Maršruts nav tas pats īsākais, tāpēc noteikti ieplāno vismaz pus dienu, lai dotos skaistā pārgājienā. Maršruts ir samērā viegls, bet vēlama neliela fiziska sagatavotība. Maršruts sākumā ved pa Skrīveriem, kur iespējams nogaršot Skrīveru mājas saldējumu, plašāk informācija šeit – www.majassaldejums.lv, kā arī ja ir vēlme pēc vēl kāda našķa, tad vari iegriezties Skrīveru saldumu vietā – skriverusaldumi.lv. Kad puncis un garšas kārpiņas dabūjušas saldumu baudu, tad Skrīveros ir iespēja apmeklēt Andreja Upīša memoriālā māju – https://memorialiemuzeji.lv/museums/andreja-upisa-memoriala-maja.

Dabas parks “Daugavas ieleja”

Dabas parks “Daugavas ieleja” (platība 1091 ha) izveidots, lai aizsargātu Daugavas senlejas raksturīgāko posmu ar visām upes izveidotajām terasēm, kas palikušas nepārveidotas, būvējot Pļaviņu hidroelektrostaciju.

Krasta stāvo nogāzi klāj vērtīgi platlapju meži. Daugavas ieleja ar savu unikālo floru un faunu ir viens no savdabīgākajiem apgabaliem visā Baltijas floras reģionā, jo te atrodas ap 800 ziedaugu sugu (2/3 visu Latvijas floras pārstāvju), starp tām arī Latvijā reti sastopamas sugas.

Dabas parka “Daugavas ieleja” teritorija ir minēta Indriķa hronikā kā sen apdzīvota, tās apgūšanu un intensīvu izmantošanu veicinājis izdevīgais ģeogrāfiskais stāvoklis.

Dabas parks iekļauts Eiropas Savienības īpaši aizsargājamo teritoriju tīklā “Natura 2000”, kas izveidots retu un apdraudētu augu un dzīvnieku sugu un to dzīves vietu (biotopu) aizsardzībai.

Dabas parka teritorijā atrodas vairāki valsts aizsardzībā esoši kultūras pieminekļi un dažādi apskates objekti:

  • Aizkraukles pilskalns (apdzīvots jau 1. gadu tūkstotī p. m. ē.), saukts arī par Augstiem kalniem un Kraukļu kalniem, atrodas Daugavas labajā krastā pie Ašķeres upītes ietekas un paceļas aptuveni 40m virs Daugavas līmeņa. Pilskalnam ir divi plakumi – viens mazāks austrumos, otrs – divreiz lielāks rietumos. Izrakumi liecina, ka šeit bijusi sena tirdzniecības vieta. Pilskalnā dzīvojuši lībieši (līvi). Pie Ašķeres upītes ietekas atradusies osta. Pilskalna pakājē starp pilskalnu un Daugavu atradusies Aizkraukles senpilsēta ar seno Aizkraukles baznīcu, kas darbojusies līdz 17. gs. vidum. Teiku par Aizkraukles pili un Aizkraukļa meitu Spīdalu A. Pumpurs izmantojis eposā “Lāčplēsis” un J. Rainis lugā “Uguns un nakts”.
  • Aizkraukles Viduslaiku pilsdrupas pie Karikstes upes ietekas Daugavā – mūra pils pie Karikstes upes ietekas celta ap 1211. gadu. Šajā vietā Daugavu krustoja ceļš, kas no Kurzemes caur Zemgali un Sēliju veda uz Vidzemi un šīs vietas ģeopolitiskā nozīme ietekmēja Zobenbrāļu ordeņa izvēli būvēt Aizkrauklē ietekmīgu mūra nocietinājumu pili. Pils nopostīta 17. gs.
  • Karikstes upes lejteces posms – viena no Daugavas ielejas interesantākajām vietām. Tās līkločos celta kādreizējā Aizkraukles mūra pils, kurā mitinājās vācu muižnieki. Pie tās ietekas Daugavā savulaik atradās osta. Upe ir krāčaina, vietām ar dziļu, kanjonveidīgu ieleju. Visātrākā tā ir lejteces posmā. Pavisam netālu no ietekas dārd pussagruvis aizsprosts – divpakāpju ūdenskritums. Karikste ir Daugavas labā krasta pieteka.
  • Aizkraukles senā luterāņu baznīca – valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Mūra baznīca esošajā vietā uzbūvēta 1680. gadā, pašreizējo izskatu tā ieguva 1896.–1899. gadā pēc arhitekta G. Krona projekta atbilstoši tolaik modē esošās neogotikas tendencēm. (Baznīcas apskate tikai ar iepriekšēju pieteikšanos, mob.: 26593956).

Ašķeres (Spīdalas) taka

400m garā taka vijas gar Ašķeres upītes abiem krastiem, savieno Rīga – Daugavpils šoseju ar Aizkraukles pilskalnu, no kura paveras gleznains skats uz Sēliju. Ašķeres upītes dziļajā un akmeņainajā gravā mājo reta dzīvnieku suga – lielais susurs, saukts arī par miega peli. Te atrodas lielo susuru mikroliegums.

Pārgājiena maršruts “Skrīveri. Daugavas ieleja”

ATRAŠANĀS VIETA: Skrīveri, Aizkraukles novads (~80 km no Rīgas centra)

NOKĻŪŠANA: ar auto / ar autobusu (pietura “Skrīveru institūts”) / ar vilcienu (pietura “Skrīveri”)

GARUMS:

~18.5 km (apļveida), ja dodies maršrutā no Skrīveru dzelzceļa stacijas
~13 km (apļveida), ja dodies maršrutā neiekļaujot Skrīverus un uzsāc no Virši Skrīveri, DUS

SEGUMS: meža takas, zemes ceļi, asfalts

GRŪTĪBU PAKĀPE: viegls

KARTE:

Maršruta .gpx fails ir lejupielādējams >>ŠEIT<<

Ja Tev vēl nav bijusi pieredze ar .gpx failiem, tad uzzini, kā tos lietot un atvērt

 

Sekojiet līdzi  TravelFree.lv lapai arī sociālajā tīklā Facebook, kā arī šad tad ielieku kādu bildi @Instragram

PIEZĪMES:

Šis maršruts nav pārāk sarežģīts, tāpēc noteikti iesakāms, kuriem ir vismaz neliela fiziskā sagatavotība. Maršruts tika noiets 2024.g. 17. augustā. Šī maršruta takas, meži noteikti ir baudāmi ikvienā no gadalaikiem. Īpaši piemērots vasarā, kad iespēja nopeldēties Daugavā vai Aizkraukles karjerā. Dodoties dabā, atceries – ko atnesi, to aiznes!

 

⇒⇒ Ja tev patīk manis veidotais saturs un noder šis pārgājiena maršruts, tad Tev ir iespēja mani atbalstīt noziedojot PayPal vai BuyMeACoffee. Nospiežot uz linka, vari sniegt atbalstu. Paldies!

Tev patīk pastaigas un jauni, interesanti maršruti? Ieskaties arī citos pārgājiena maršrutos: https://travelfree.lv/kategorija/pargajienu-marsruti/

 

Pārgājiena maršruta attēlus vari apskatīt zemāk: