Pārgājiena maršruts uz GAREZERIEM (~17 km)

24. aprīlis, 2022

Dodies dabā skatīt Latviju. Šoreiz apskatīsim maršrutu Gaujā (apdzīvotā vietā pie Carnikavas) un tās apkārtnē. Attālums no Rīgas centra ap 30 km, tā kā tikai ap 30 min. brauciens ar auto vai 40 minūšu brauciens ar vilcienu un būsi jau maršruta sākumpunktā, ja dodies no galvaspilsētas centra. Sākumpunkts man pašam personīgi bija Gaujas dzelzceļa stacija, kur iespējams nokļūt ar vilcienu vai auto (blakus ir arī bezmaksas stāvvieta, ja dodies ar auto). Sākumpunkts ir atkarīgs no katra paša, jo maršruts ir apļveida un iespējams sākt no jebkura punkta. Ja vēlies saelpoties priežu mežu svaigo gaisu, tad šis būs pārgājiena maršruts, kur priežu meži būs visapkārt.

MARŠRUTS

Maršruts ir diezgan klasisks pa priežu mežiem un samērā viegls. Maršruts ved sākumā no Gaujas ciemata līdz Gaujas ietekai jūrā, būs iespēja vērot nelielos stāvkrastus, Garezerus, baudīt Latvijas priežu mežus. Maršruts: Gauja-Gaujas ieteka jūrā-Gaujas pludmale-Garezeri-Ummis-Gauja

GAUJA

Gauja ir Latvijas garākā upe (452 km). Daudz ūdeņu Gauja uzņem no avotiem un sīkiem strautiem, tādēļ pēc spēcīgām lietusgāzēm upes augšdaļā ūdenslīmenis strauji paceļas arī lejtecē. Gauja ir viena no retajām lielajām Latvijas upēm, kura saglabājusi tās dabisko izskatu, un Gaujas grīva ir lieliska vieta, kur vērot upes un jūras mijiedarbību.

GAREZERI

Garezeri ir unikāli ģeoloģiskās izcelsmes ziņā, un tie ir izteiksmīgākai jomu ezeri Latvijā, kā arī vienīgie šādas izcelsmes ezeri Vidzemes jūrmalā. Savdabīgie jomas izcelsmes ezeri ir izstiepti 3,5 km garā teritorijā un ietver trīs šauru (180 – 220 m) ezeru virkni. To veido Ziemeļu Garezers, Vidus Garezers un Dienvidu Garezers. Garākais un dziļākais no tiem ir Vidus Garezers, jo stiepjas 1,45 km garumā un tā dziļums ir 2 m, savukārt dziļākajā vietā tajā ir konstatēti 4 m. Garezeri ir dabīgi veidojušies un maz aizauguši tā saucamie brūnūdens ezeri, kuriem raksturīgi lielākoties sausi, smilšaini vai kūdraini krasti. Krastu ziņā vairāk izceļas ezeru rietumu daļa, kur slejas stāvas kāpas, bet austrumu pusē pārsvarā ir līdzens. Rietumu krasts zemsedzes izmīdīšanas dēļ atsedzis kailas smiltis, tāpēc ir izveidojusies „pludmale”. Vērojama arī purvu daudzveidība, tai skaitā augstais purvs, kas daļēji aizaudzis ar priedēm un bērziņiem. Garezeri ir īpaši ar saviem biotopiem – piemēram, niedri (Phragmites australis), grīšļiem (Carex elata), šaurlapu vilkvālīti (Typha angustifolia) un Dortmana lobēliju (Lobelia dortmanna) audzēm. Par unikālu tiek uzskatīta tieši to veģetācija ezeros.

UMMIS

Ummis (arī Ummas ezersUmu ezers) ir beznoteces dzidrūdens ezers Ādažu novada Carnikavas pagastā Piejūras dabas parka teritorijā. Šis ezers ir viens no retajiem dzidrūdens ezeriem Latvijā, tāpēc peldēties šajā ezerā ir aizliegts, lai saglabātu ezera unikālo, oligotrofo vidi. Tā kā šis ir beznoteces ezers, piesārņojot ūdeni ar organiskajām vielām, ezeram draud eitrofikācija un tā unikālā dabas vērtība var tikt neatgriezeniski zaudēta. Tāpat ir aizliegts celt teltis un kurināt ugunskurus pie ezera, tā apkārtnē, kā arī citviet Piejūras dabas parkā.

Pārgājiena maršruts uz Garezeriem

ATRAŠANĀS VIETA: Gauja (~30 km no Rīgas centra)

NOKĻŪŠANA: ar auto vai sabiedrisko transportu (vilciens, saraksts: https://www.pv.lv/)

GARUMS: 17 km (apļveida)

SEGUMS: meža takas, smiltis, zemes ceļi, asfalts

GRŪTĪBU PAKĀPE: viegls

KOORDINĀTES KARTEI:

Maršruta .gpx fails ir lejupielādējams ŠEITpārgājiena maršruts uz garezeriem

Ja Tev vēl nav bijusi pieredze ar .gpx failiem, tad uzzini, kā tos lietot un atvērt

 

Sekojiet līdzi  TravelFree.lv lapai arī sociālajā tīklā Facebook, kā arī šad tad ielieku kādu bildi @Instragram

PIEZĪMES:

Šis maršruts ir samērā viegls bez lielām reljefa izmaiņām, tāpēc noteikti iesakāms ikvienam. Maršruts tika noiets 2022.g. 23. aprīlī. Šī maršruta takas, meži noteikti ir baudāmi ikvienā no gadalaikiem. Dodoties dabā, atceries – ko atnesi, to aiznes!

 

⇒⇒ Ja tev patīk manis veidotais saturs, tad Tev ir iespēja mani atbalstītŠEIT ir LINKS, uz kura uzspiežot, vari sniegt atbalstu. Paldies!

Tev patīk pastaigas un jauni, interesanti maršruti? Ieskaties arī citos pārgājiena maršrutos: https://travelfree.lv/kategorija/pargajienu-marsruti/

 

Pārgājiena maršruta attēlus vari apskatīt zemāk: