Saeimā vērtēs iespēju aizliegt pasažieru pārvadājumus uz agresorvalstīm
Braucieni uz agresorvalstīm – aizliegt vai turpināt pieļaut, par to vēl diskutēs Saeimā. Līdz ar Krievijas pilna mēroga iebrukumu Ukrainā politiķi jau vairākus gadus diskutē par pasažieru pārvadājumu aizliegumu uz un no Krievijas un Baltkrievijas, taču pie vienota lēmuma tā arī nespēj nonākt. Tikmēr iedzīvotāji turpina aktīvi izmantot šos uzņēmumu piedāvātos braucienus. Ceturtdien Saeimā Nacionālā apvienība rosināja sabiedrisko pasažieru pārvadājumus uz agresorvalstīm aizliegt, taču deputāti nolēma to vēl neskatīt. Tā vietā priekšlikums nosūtīts izvērtēšanai Saeimas atbildīgajā komisijā, jo likumprojekts esot nepietiekami izstrādāts.
Valsts drošības dienesta ziņojumā par 2024. gadu ir norādīts, ka, neraugoties uz VDD un Ārlietu ministrijas brīdinājumiem, Latvijas iedzīvotāju ceļojumi uz Krieviju un Baltkrieviju turpinās. Pērn ceļotāju skaits uz Krieviju salīdzinājumā ar 2023. gadu ir dubultojies – ik mēnesi uz Krieviju ceļoja vidēji teju 2000 iedzīvotāju. Savukārt uz Baltkrieviju ik mēnesi tie bija ap 5000 cilvēku, ko veicināja bezvīzu režīms.
Pasažieru pārvadājumi uz Krieviju un Baltkrieviju joprojām notiek. Cilvēki no Rīgas Starptautiskās autoostas var aizbraukt gan uz Maskavu un Sanktpēterburgu Krievijā, gan Minsku Baltkrievijā. To piedāvā vairāki uzņēmumi.
Autotransporta direkcijā norāda, ka Latvijā vairs nav atsevišķu licenču starptautiskajiem un iekšzemes pasažieru pārvadājumiem – tās apvienotas vienā licencē. Šobrīd kopumā izsniegtas 328 licences, taču nav iespējams precīzi noteikt, cik no tām attiecas tieši uz starptautiskajiem pārvadājumiem. Tomēr ir skaidrs, ka starptautiskajos pasažieru pārvadājumos drīkst piedalīties 619 autobusi.
Ja runā konkrēti par maršrutiem uz Krieviju un Baltkrieviju, tad 2024. gada ceturtajā ceturksnī maršrutus uz Krieviju nodrošināja trīs pārvadātāji ar pieciem maršrutiem, bet uz Baltkrieviju – divi pārvadātāji ar četriem maršrutiem. Kopējais izpildīto reisu skaits 2024. gadā pārsniedza 2000 reisu uz Krieviju un vairāk nekā 1600 reisu uz Baltkrieviju. Lai gan kopš iebrukuma Ukrainā maršrutu skaits ir samazinājies, tas nav būtiski mainījies pēdējā laikā.
Saeimas deputāts Gatis Liepiņš (“Jaunā Vienotība”) sēdē norādīja, ka pasažieru pārvadājumu izbeigšana uz Krieviju un Baltkrieviju ir atbalstāma neatkarīgi no politiskās piederības. Taču viņš uzsvēra, ka lēmumprojekts nav noformēts korekti, jo tas ietver normatīva rakstura punktus, ko jārisina ar likumdošanu. Tāpēc priekšlikums jāizvērtē atbildīgajā Saeimas komisijā, kur arī valdībai būtu jāiesaistās un jāsniedz savi priekšlikumi.
“Mēs, protams, tagad varam tērēt laiku un enerģiju savstarpējos partiju strīdos, bet mēs arī varam vienoties par augstākām prioritātēm un kopīgi izdarīt to, ko ir nepieciešams izdarīt. Kolēģi, es ļoti lūdzu nepolitizēt šo jautājumu! Jūsu priekšlikums pēc būtības ir vietā un laikā, un mums ir ļoti svarīgi tagad konstruktīvi virzīties uz priekšu, lai šis te tiktu pieņemts un mūsu iedzīvotāji un valsts netiktu pakļauti drošības riskiem,” uzsvēra Liepiņš.
Opozīcijas deputāts Jānis Vitenbergs (Nacionālā Apvienība) gan nepiekrita teiktajam, uzsverot, ka šis ir sagatavots priekšlikums un ka “nevajag māžoties, ka nav saprotama tā jēga, un vajag, ko darīt, jo lēmums jau tā ir novilcināts.”
“Ir pagājuši trīs gadi, bet vēl aizvien mēs nevaram būt lepni vai mums nevar būt tāda labi padarīta darba sajūta, jo šajos apstākļos gan Krievijas pilsoņi var nopirkt īpašumus Latvijā, gan mūsu veikalos ir nopērkams Krievijas pārtikas preces. Un mēs izliekamies to neredzam – gan Saeima, gan valdība ieslīgusi ziemas miegā, nekādi jauni lēmumi netiek pieņemti. Mēs samierināmies ar šo situāciju. Šis ir brīdis, kad ir jārīkojas, un nav vairāk šeit jāgaida, un nav arī tādas ilūzijas, ka kāds mūsu vietā to izdarīs,” sacīja Vitenbergs.
Ar 73 balsīm “par”, 17 balsīm “pret” un 1 “atturas” lēmumprojektu par sabiedrisko pasažieru pārvadājumu aizliegumu uz un no Krievijas un Baltkrievijas Saeima nodeva izvērtēšanai Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā.
Šāds partijas priekšlikums nāk brīdī, kad izskatīšanā Saeimā ir arī jautājums par aizliegumu tūrisma pakalpojumu sniedzējiem piedāvāt un sniegt tūrisma pakalpojumus Krievijā un Baltkrievijā. Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija šonedēļ atbalstīja šo aizliegumu.
“Jaunās vienotības” sagatavotie grozījumi Tūrisma likumā paredz aizliegumu tūrisma uzņēmumiem piedāvāt un sniegt tūrisma pakalpojumus Krievijā un Baltkrievijā. Mērķis – mazināt riskus, kas saistīti ar Latvijas pilsoņu cilvēktiesību pārkāpumiem un novērst viņu vervēšanu Krievijas vai Baltkrievijas labā.
Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācija gan ir paudusi bažas, vai šāds aizliegums būtu efektīvs un risinās problēmu, norādot, ka tad ir jāaizliedz arī cita veida pasažieru pārvadājumi.
Avots: LSM.LV