TOP 12 populārākie tūrisma objekti Bauskas novadā

2. augusts, 2023

Bauskas reģionu var dēvēt par Latvijas kultūrtūrisma metropoli. Te koncentrētā veidā var iepazīt galvenos mākslas un arhitektūras posmus, sākot no viduslaikiem, renesanses, baroka, rokoko, klasicisma līdz pat mūsdienu lauku sētai. 10 km rādiusā ap Bausku apskatāmas Latvijas krāšņākās pilis un muižas.

Lai neapmaldītos plašajā piedāvājumā un nepalaistu garām objektus, kurus noteikti vajadzētu apskatīt savā viesošanās laikā, Bauskas Informācijas centrs sagatavojuši “TOP 12 populārāko tūrisma objektu” sarakstu. Ieskaties, iedvesmojies un satiec Bausku!

Rundāles pils muzejs – Zemgales pērle

Rundāles pils ansamblis ir izcilākais baroka un rokoko arhitektūras un mākslas piemineklis Latvijā, pils franču dārzs plešas 10 hektāru platībā.

Rundāles pils pamatpiedāvājumā ir telpu un interjera priekšmetu apskate, apmeklētājiem ir pieejamas 45 no 138 pils telpām, kas iekārtotas atbilstoši 18. gs. un to izmantošanas veidam, kuras iespējams izstaigāt patstāvīgi vai gida pavadībā. Vasarā pils dārzā apmeklētājus priecē rožu dārzs, kurš sastāv no 2400 rožu šķirnēm, 670 no kurām ir vēsturiskās rozes. Savukārt maijā pils dārzu rotā tulpes. Ik gadu pils dārzā notiek dažādi pasākumi – dārza svētki, senās mūzikas festivāls, pavasara un rudens stādu tirgi, kā arī Liepājas simfoniskā orķestra koncerti.

Spied šeit, lai uzzinātu vairāk par Rundāles pili, tās pakalpojumiem, darba laikiem un kontaktinformāciju.


Bauskas pils muzejs

Vienīgā atjaunotā renesanses, manierisma stila pils Latvijā, kas sastāv no divām daļām. Vecākā – Livonijas ordeņpils – celta 15. gadsimta vidū, bet līdz mūsdienām saglabājušās tikai drupas. Jaunākā – Kurzemes hercogu rezidence – tika uzbūvēta 16. gadsimta beigās. Bauskas pils raksturo 15.–17. gadsimta militāro būvju arhitektūru Latvijā.

Tās vecākā daļa ir vienīgais speciāli uguns šaujamo ieroču lietošanai celtais Livonijas ordeņa cietoksnis, bet jaunākā daļa – ar bastioniem, aizsardzības sienām un zemes vaļņiem nocietināta rezidences tipa pils. Celtne ir vienīgā daļēji saglabājusies Kurzemes un Zemgales hercogu Ketleru rezidence. Pils 28 telpās apskatāmas interjera, vēstures ekspozīcijas un mākslas izstādes. Pieejamas izglītojošās programmas, regulāri tiek organizēti pasākumi un koncerti. Noteikti ir vērts apmeklēt skatu torni, no kura paveras brīnišķīgs skats pār Mūsu un Mēmeli!

Spied šeit lai uzzinātu vairāk par Bauskas pili, tās pakalpojumiem, darba laikiem un kontaktinformāciju. 


Bauskas motormuzejs

Vīriešu dzimtas pārstāvju paradīze, jeb motormuzejs – vieta kur pavadīt laiku iepazīstot un izzinot senos spēkratus. Rīgas Motormuzeja Bauskas filiālē aplūkosiet plašu vieglo un smago automobiļu kolekciju. Daudzveidīgie un retie spēkrati ir bijuši sastopami gan uz Latvijas ceļiem XX.gs. 30 gados, gan arī pēckara periodā.

Šeit apskatāma militārās tehnikas kolekcija ar retiem eksemplāriem un svarīgs ekspozīcijas papildinājums ar leģendārajiem Rīgas autobusu fabrikas (RAF) eksperimentālajiem eksponātiem. Skolēnu grupas ir ļoti iecienījušas tehniski radošās darbnīcas, kuru laikā ir iespēja izgatavot atlecošo bumbiņu vai vēja ģeneratoru. Bieži tiek organizētas tematiskās ekskursijas un izstādes.

Spied šeit, lai uzzinātu vairāk par Bauskas motormuzeju, tā pakalpojumiem, darba laikiem un kontaktinformāciju.


Brīvdabas muzejs “Ausekļu dzirnavas”

“Ausekļu dzirnavu” vārds Latvijas mērogā izskan divas reizes gadā, kad šeit tiek organizēti tradicionālie Sējas un Pļaujas svētki, bet kas gan šeit pieejams ikdienā?

Brīvdabas muzejs izveidots kā latviešu lauku sēta ar koka mājām, ūdensdzirnavām, vējdzirnavām, pirtiņu, klēti un šķūni. Ēkās izveidotas ekspozīcijas, kuras sastāv no seno darbarīku kolekcijas, spēkratiem, sadzīves un mājsaimniecības priekšmetiem. Šo visu iespējams apskatīt gida pavadībā. Arī gastronomijas cienītājiem šeit būs ko darīt – piesakies uz pankūku degustāciju, bet ja vēlies darboties pats – uz pīrāgu vai maizes cepšanu!

Spied šeit, lai uzzinātu vairāk par Ausekļu dzirnavām, tās pakalpojumiem, darba laikiem un kontaktinformāciju. 


Rundāles ūdensdzirnavas

Pavisam nesen, pašā Pilsrundāles ciema centrā atvēries jauns tūrisma objekts – Rundāles ūdensdzirnavu muzejs. Apmeklējot dzirnavas Jums tiek dota iespēja izpētīt to darbības principus, “O. J. Keller” dzirnavu graudu pārstrādes mašīnas, izsekot līdzi graudu ceļam pa koka šahtām līdz miltu maisam. Dzirnavu teritorijā ir plašs bērnu laukums, bet dīķī tiek piedāvāta ūdens inventāra noma – laivas, SUP dēļi un ūdens velosipēdi. Inventāra nomai vēlams pieteikties iepriekš!

Nepalaid garām – pavisam drīz tiks īstenots projekts, ar mērķi izveidot mazu alus darītavu un uzsākt alus ražošanu. Rundāles dzirnavās ražos gan gaišo, gan tumšo alu.

Spied šeit, lai uzzinātu vairāk par Trušu pilsētiņu, tās pakalpojumiem, darba laikiem un kontaktinformāciju. 


Bauskas rātsnams

Bauskas rātsnamu sāka celt 1616. gadā, sākotnējā izskatā tas nostāvēja līdz 1852. gadam, kad tika nojaukts tornis un pēcāk arī ēkas otrais stāvs, taču rātsnama pirmais stāvs bija saglabājies līdz pat 2010. gadam. 17. gadsimtā šis bijis greznākais rātsnams visā Kurzemes Zemgales hercogistē, arī šodien šī ēka ar savu košumu priecē Bauskas viesus.

Šobrīd Bauskas rātsnamā atrodas dzimtsarakstu nodaļa un tūrisma informācijas centrs, ekspozīcija “Sver un mēri Bauskā”, kur ir iespējams nosvērties, nomērīties un saņemt sertifikātu senajās mērvienībās. Rātsnama otrajā stāvā, iekārtota interjera ekspozīcija. Ekskursijas rātsnamā ir bezmaksas, tikai iepriekš jāpiesaka!

Spied šeit, lai uzzinātu vairāk par Bauskas rātsnamu, tā pakalpojumiem, darba laikiem un kontaktinformāciju. 


Mežotnes pilskalns un baznīca

Mežotnes pilskalns kādreiz ir bijis viens no lielākajiem 9. – 13. gs. seno zemgaļu nocietinājumiem, mūsdienās šī ir jauka vieta pastaigām ar bērnu laukumu un piknika vietām, ar skata laukuma, no kura paveras skats uz Lielupi un tās otru krastu. Bērnu laukumā iekārtota “Spožās skudras taka”, šeit mazie apmeklētāji var uzzināt par pilskalnā mītošajiem unikālajiem iemītniekiem. Ar viedtālruņa palīdzību Mežotnes pilskalnā iespējams atdzīvināt virtuālos tēlus, senos zemgaļus – Madi, Zīli un Māri. Lejuplādējiet aplikāciju “SAN” un vērsiet kameru uz debesīm.

Atjaunotajā Mežotnes baznīcā iekārtota kultūrtelpa, savukārt torņa starpstāvos izvietota ekspozīcija, kas veltīta vēsturiskajiem notikumiem Mežotnes pilskalnā. Apskatāmas arī seno zemgaļu arheoloģisko tērpu un rotu rekonstrukcijas. Interesantiem ir iespēja uzkāpt tornī un aplūkot Zemgales līdzenumu. Netālu no pilskalna atrodas kājāmgājēju tilts pār Lielupi (350 m), kas savieno pilskalnu ar Mežotnes pils teritoriju, taču tas pieejams no maija līdz oktobra vidum.

Uzzini vairāk par Mežotnes pilskalnu un Mežotnes baznīcas pakalpojumiem, darba laikiem un kontaktinformāciju.


Mini zoo “Dobuļi”

Šī ir īstā vieta visiem dzīvnieku mīļiem, kas apmeklētājiem pieejama visu gadu. “Dobuļos” iespējams iepazīties ar daudzveidīgu un interesantu savvaļas dzīvnieku, mājdzīvnieku, kā arī putnu kolekciju. Šeit satiksi alpaku meiteni vārdā Huanita, ēzelīti Adeli, kamieli vārdā Mūza un iepazīsi daudzus citus mini zoo iemītniekus. Starpcitu, tuvojas mazuļu dzimšanas mēnesis un “Dobuļos” jau sagaidīti pirmie jaundzimušie ķengurēni.

Spied šeit, lai uzzinātu vairāk par Mini zoo “Dobuļi”, tā pakalpojumiem, darba laikiem un kontaktinformāciju.


Bauskas muzejs

Bauskas muzejs atrodas vecpilsētas centrā, kādreizējās viesnīcas „Kurzeme” ēkā. Muzeja krājumu veido vairāk par 61 tūkstoti vienību: senlietas, fotogrāfijas, dokumenti, grāmatas, mēbeles, darba rīki, sadzīves priekšmeti un citas vēstures liecības.

Ģimenēm ar bērniem patiks rotaļlietu ekspozīcija “Laiks spēlēties”, savukārt pieaugušajiem interaktīvs šovs “Piedzīvojums Bauskā 20. gadsimtā”. Regulāri tiek organizētas mākslas izstādes un pasākumi, darbojas arī Tautas lietišķās mākslas studija “Bauska”.

Spied šeit Spied šeit, lai uzzinātu vairāk par Bauskas muzeju, tā pakalpojumiem, darba laikiem un kontaktinformāciju. 


Zvirgzdes kāpa

Zvirgzdes kāpa tiek uzskatīta par vienu no augstākajām iekšzemes kāpām Latvijā, tās masīva relatīvais augstums Rietumu daļā ir 4-8 metri, Austrumos augstums sasniedz līdz pat 32,5 metru. Lai vērotu tuvāko apkārtni no kāpas, tās virsotnē uzstādīta skatu platforma, no kuras paveras brīnišķīgs skats pār priežu galotnēm. Līdz tai iespējams nokļūt pa marķētu pastaigu taku, kas ved caur mežaini, vai arī doties augšup pa ierīkotajām koka kāpnēm. Atgriežoties kāpas pakājē iespējams atvilkt elpu un atpūtas vietā.

Spied šeit, lai uzzinātu vairāk par Zvirgzdes kāpu. 


Atpūtas komplekss “Miķelis”

Īstā vieta mierpilnai atpūtai. Atpūtas komplekss sevī iekļauj mašīnu muzeju un brīvdabas muzeju “Zemnieku sēta”, modernu četru zvaigžņu viesnīcu un restorānu, pieejams plašs bērnu laukums.

Mašīnu muzejā apskatāma Baltijā plašākā traktoru kolekcija un liela vieglo, kravas, un speciālo automobiļu kolekcija, savukārt “Zemnieku sētas” ēkās izvietotās mēbeles, trauki, apģērbi un darbarīki, kas atspoguļo zemnieku, un lauku amatnieku darba, un sadzīves apstākļus Zemgalē 20. gs. pirmajā pusē. Dabas baudītājiem un mīļotājiem ir iespēja pavadīt laiku laivojot vai supojot.

Spied šeit, lai uzzinātu vairāk par atpūtas kompleksu “Miķelis”, tā piedāvājumiem, darba laikiem un kontaktinformāciju. 


Trušu pilsētiņa

Ja esi sailgojies pēc svaiga gaisa un vēlies iejusties lauku vidē, tad šī būs īstā vieta laika pavadīšanai. Šajā brīvdabas apskates objektā, kas izveidots kā miniatūra pilsētiņa ar dzīvojamajām mājām, baznīcu un rātsnamu, dzīvo simtiem trušu, bet šie nav pilsētiņas iemītnieki. Šeit sastapsiet mājputnus, kaziņas un citus mājdzīvniekus, kā arī highland šķirnes liellopus. “Trušu pilsētiņas” apmeklējum priecē ikvienu– gan bērnus, gan pieaugušos.

Spied šeit, lai uzzinātu vairāk par Trušu pilsētiņu, tās pakalpojumiem, darba laikiem un kontaktinformāciju.

 

Avots: www.visit.bauska.lv